Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: Komisja kultury za poprawkami Senatu ws. Centrum Polsko-Rosyjskiego

0
Podziel się:

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zarekomendowała w czwartek
przyjęcie wszystkich poprawek Senatu do ustawy o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia,
m.in. obligującą kandydata na szefa Centrum do złożenia oświadczenia lustracyjnego.

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zarekomendowała w czwartek przyjęcie wszystkich poprawek Senatu do ustawy o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, m.in. obligującą kandydata na szefa Centrum do złożenia oświadczenia lustracyjnego.

Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji, senator sprawozdawca Leon Kieres przypomniał, że Senat zgłosił w ubiegłym tygodniu sześć poprawek do ustawy o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Cztery z nich mają charakter porządkujący i redakcyjny.

Senatorowie przyjęli też merytoryczną poprawkę wprowadzającą wymóg, aby kandydat na szefa Centrum składał - mówił Kieres - "oświadczenie dotyczące ujawnienia faktu pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa, lub współpracy z tymi organami, w okresie od 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r.", czyli oświadczenie lustracyjne.

Senatorowie przyjęli też poprawkę zakładającą, że po przeprowadzeniu obowiązkowej kontroli rozliczenia przychodów i kosztów dofinansowanego przez Centrum Dialogu przedsięwzięcia, upoważnieni pracownicy Centrum mogą formułować wnioski i zalecenia pokontrolne.

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia ma powstać w Polsce i Rosji - w Warszawie i w Moskwie. Każda placówka ma dysponować budżetem około miliona euro. Celem ich działalności ma być inicjowanie, wspieranie, podejmowanie działań na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich. Centrum ma prowadzić badania naukowe i działalność wydawniczą, upowszechniać wiedzę o stosunkach polsko-rosyjskich, historii, kulturze i dziedzictwie obu narodów.

Z inicjatywą powołania Centrum wystąpiła Polsko-Rosyjska Grupa do spraw Trudnych. Inicjatywę tę poparli premierzy Donald Tusk i Władimir Putin. 6 grudnia 2010 roku, podczas wizyty prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Polsce, podpisano list intencyjny w sprawie powołania Centrum.(PAP)

agz/ ls/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)