Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sejm: Komisja pozytywnie o kandydaturze gen. Cieniucha na ambasadora w Turcji

0
Podziel się:

Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała w czwartek
kandydaturę gen. Mieczysława Cieniucha, b. szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, na ambasadora
w Turcji. Według niektórych posłów PiS objęcie tej funkcji przez generała będzie marnowaniem jego
potencjału.

Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała w czwartek kandydaturę gen. Mieczysława Cieniucha, b. szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, na ambasadora w Turcji. Według niektórych posłów PiS objęcie tej funkcji przez generała będzie marnowaniem jego potencjału.

Wiceszef MSZ Bogusław Winid, przedstawiając kandydaturę Cieniucha, zaznaczył, że był on "absolutnie najlepszym polskim przedstawicielem wojskowym, jakiego mieliśmy w NATO do dnia dzisiejszego".

"Po tragedii smoleńskiej gen. Cieniuch został wyznaczony na stanowisko szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, wiemy, jak tragiczne były to wydarzenia, jak trudne były to chwile dla Wojska Polskiego. Pan generał doskonale wywiązał się z powierzonego zadania, przeprowadzając dowództwo Sił Zbrojnych w takim trudnym okresie" - mówił Winid.

Odnosząc się do placówki, którą objąć ma Cieniuch, wiceminister zaznaczył, że Turcja jest bardzo istotnym partnerem dla Polski. "Budowa bardzo bliskiej współpracy z Turcją jest jednym z podstawowych zadań polskiej polityki zagranicznej" - powiedział. Winid podkreślił wagę współpracy wojskowej z Turcją, także w odniesieniu do potencjalnej współpracy przemysłów obronnych. Przypomniał, że w przyszłym roku przypadnie 600-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją.

Gen. Cieniuch mówił, że ta rocznica będzie okazją do wzmocnienia polsko-tureckiej współpracy, która i tak - jak ocenił - układa się dobrze. "Dobry klimat stosunków gospodarczo-społecznych został również przeniesiony na sferę polityczną" - dodał.

Zastrzegł jednak, że "ten ogólnie pozytywny obraz jest zakłócany pewnymi zagrożeniami dla wzajemnych relacji". Zaliczył do nich: konflikt cypryjski, kwestię kurdyjską i ormiańską, a także konflikt syryjski. Cieniuch zwrócił też uwagę na "destabilizację sytuacji wewnętrznej" w Turcji, która nastąpiła ostatnio. Chodzi o niedawne protesty antyrządowe w tym kraju.

Kandydat na ambasadora mówił o potrzebie rozwoju polsko-tureckich relacji gospodarczych. Podkreślił rolę Turcji w dziedzinie dywersyfikacji dostaw ropy i gazu dla Europy. Cieniuch powiedział też, że Turcja, podobnie jak Polska, przygotowuje się do budowy swojej pierwszej elektrowni atomowej.

Poseł PiS Mariusz Kamiński ocenił, że objęcie przez gen. Cieniucha funkcji ambasadora w Turcji będzie "sporym marnotrawstwem" i niewykorzystaniem jego potencjału. Podobne wątpliwości miał poseł SP Arkadiusz Mularczyk. Posłanka Anna Fotyga (PiS) mówiła, że jest ważne, by "zachować pewną grupę doświadczonych wojskowych również na potrzeby polskiej armii".

Z kolei inny poseł PiS Witold Waszczykowski ocenił, że gen. Cieniuch został "wytypowany na stanowisko ambasadora w nagrodę za bardzo spolegliwą współpracę w dziedzinie wojskowej z prezydentem, za współpracę w bardzo kontrowersyjnej reformie armii polskiej". Wyraził "zdziwienie i zaniepokojenie" kandydaturą Cieniucha.

Posłowie SLD i PiS pytali też, dlaczego zrezygnowano z kandydatury Zenona Kuchciaka na ambasadora w Turcji. Kandydatura Kuchciaka w listopadzie 2012 r. została pozytywnie zaopiniowana przez sejmową komisję.

"Celem MSZ jest to, aby Polskę w danych krajach reprezentowały osoby, które najwięcej mogą zrobić dla Polski w danym wypadku i w danym czasie, dlatego minister po chwili refleksji podjął decyzję, że zdolności i talent poprzedniego kandydata na ambasadora zostaną wykorzystane w innym miejscu" - poinformował wiceminister Winid. Jak dodał, sytuacja w Turcji wymaga, aby funkcję ambasadora w tym kraju objął Mieczysław Cieniuch.

Gen. Cieniuch urodził się w 1951 roku w Bydgoszczy. Do maja 2013 r. pełnił funkcję szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego; funkcję tę objął w maju 2010 r., po katastrofie smoleńskiej.

Cieniuch ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych w Poznaniu (1970-74), Akademię Wojsk Pancernych ZSRR w Moskwie (1980-82), Akademię Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w Moskwie (1990-92) oraz Podyplomowe Studium Operacyjno-Strategiczne w Narodowym Uniwersytecie Obrony USA w Waszyngtonie (1999-2000).

Jest absolwentem kursu zarządzania zasobami Obrony w Monterey (2004) oraz kursu prowadzenia operacji pokojowych w Szkole Sztabowej USA w Newport (2002).

W 1989 r. wyznaczono go na szefa sztabu - zastępcę dowódcy 20. Dywizji Pancernej w Szczecinku. W roku 1992 Cieniuch objął stanowisko szefa Oddziału Operacyjnego, a w 1993 r. zastępcy szefa sztabu ds. operacyjnych w sztabie Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy. Od 1996 do 1998 był dowódcą 8. Dywizji Obrony Wybrzeża w Koszalinie.

W 1998 r. Cieniuch rozpoczął służbę w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, gdzie początkowo kierował Zarządem Dowodzenia, a od roku 2000 Generalnym Zarządem Planowania Strategicznego. Od 31 stycznia do 27 lutego 2006 był p.o. szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

W kwietniu 2006 r. został Polskim Przedstawicielem Wojskowym przy Komitetach Wojskowych NATO i UE w Brukseli. Po trzyletniej kadencji wrócił do Polski. Był m.in. radcą b. ministra obrony narodowej Bogdana Klicha. Awans na stopień generała brygady Cieniuch otrzymał 11 listopada 1996 r.; na generała dywizji awansował 15 sierpnia 2001 r., zaś generała broni 15 sierpnia 2003 r. (PAP)

hgt/ eaw/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)