Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: Komisja pozytywnie o usprawnieniu postępowań wykonawczych

0
Podziel się:

Usprawnienie i przyspieszenie postępowań wykonawczych m.in. poprzez
możliwość zaskarżania tylko orzeczeń najbardziej istotnych przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu
karnego wykonawczego, pozytywnie zaopiniowany w czwartek przez sejmową komisję.

Usprawnienie i przyspieszenie postępowań wykonawczych m.in. poprzez możliwość zaskarżania tylko orzeczeń najbardziej istotnych przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu karnego wykonawczego, pozytywnie zaopiniowany w czwartek przez sejmową komisję.

Projekt nowelizacji K.k.w. oraz m.in. niektórych przepisów Kodeksu wykroczeń, Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego i Kodeksu karnego skarbowego jest jednym z najobszerniejszych, jakie w ostatnim czasie przygotował resort sprawiedliwości. Proponowana nowelizacja zawiera ponad sto szczegółowych zmian i modyfikacji przepisów.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się w w Sejmie w marcu. Wówczas ministerstwo wskazywało, że obecnie unormowania odnoszące się do postępowań wykonawczych (dotyczących wykonania prawomocnie orzeczonej wobec sprawcy kary) mają wady, które prowadzą do przewlekłości i dużych kosztów.

Projekt został dopracowany podczas prac podkomisji kierowanej przez Mariana Filara. W czwartek sejmowa Komisja Nadzwyczajna do spraw Zmian w Kodyfikacjach wprowadziła do projektu pięć redakcyjnych poprawek. Wbrew pierwotnym zapisom projektu zrezygnowano natomiast z usunięcia z K.k.w. możliwości rozkładania przez sąd grzywny na raty, jeśli natychmiastowe jej wykonanie "pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki".

Według zakładanych w nowelizacji zmian zniesiona ma zostać zasada zaskarżalności wszystkich postanowień w postępowaniu wykonawczym. Możliwość zaskarżania ma dotyczyć tylko orzeczeń najbardziej istotnych dla skazanego, jak na przykład tych związanych z pozbawieniem wolności. Zaskarżeniu nie będą już podlegały jednak na przykład postanowienia w przedmiocie właściwości sądu, postanowienia dotyczące wstrzymania wykonania orzeczenia oraz postanowienia wydawane na korzyść skazanego.

Ponadto zniesiona miałaby zostać zasada udziału stron we wszystkich posiedzeniach, gdyż "całkowicie wystarczające i bardziej racjonalne jest stworzenie takiej możliwości tylko w sprawach najistotniejszych". Postanowienia w postępowaniu wykonawczym co do zasady stawałyby się wykonalne z chwilą ich wydania, nie zaś uprawomocnienia, jak to jest dotychczas. (PAP)

mja/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)