Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sejm: Komisja za wydłużeniem terminu na dostosowanie świetlic środowiskowych

0
Podziel się:

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny poparła we wtorek senacki
projekt ustawy dotyczący funkcjonowania świetlic środowiskowych. Umożliwia on tym świetlicom
działanie na dotychczasowych zasadach do końca 2014 r.

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny poparła we wtorek senacki projekt ustawy dotyczący funkcjonowania świetlic środowiskowych. Umożliwia on tym świetlicom działanie na dotychczasowych zasadach do końca 2014 r.

Projekt, przygotowany przez grupę senatorów, m.in. przewodniczącego senackiej komisji polityki społecznej Mieczysława Augustyna (PO), poparło 18 członków sejmowej komisji, przeciw było 10, nikt się nie wstrzymał.

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wprowadziła zmiany w organizacji świetlic. Przepisy przewidują, że aby otrzymać zezwolenie na prowadzenie placówki, trzeba mieć pozytywne opinie komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej i właściwego państwowego inspektora sanitarnego o warunkach bezpieczeństwa i higieny w budynku, w którym będzie mieścić się placówka wsparcia dziennego, oraz najbliższym jego otoczeniu.

Tymczasem większość placówek prowadzonych w formie świetlic socjoterapeutycznych i środowiskowych znajduje się w lokalach, np. w piwnicach, które nie będą mogły sprostać warunkom niezbędnym do otrzymania pozytywnych opinii straży pożarnej i inspekcji sanitarnej.

Na początku października rzecznik praw dziecka Marek Michalak alarmował, że zmiany wprowadzone przez ustawę mogą spowodować zamknięcie po 1 stycznia 2013 r. kilkuset świetlic na terenie całego kraju.

Józefa Hrynkiewicz (PiS) podczas wtorkowego posiedzenia komisji oceniła, że projekt ustawy mający wydłużyć o dwa lata czas na dostosowanie placówek do nowych wymogów ma na celu "obniżenie niskich standardów".

Posłanka pytała obecnego na posiedzeniu komisji Augustyna, czy weźmie odpowiedzialność, "jak jakiś wypadek zdarzy się w takiej piwnicy, w której te dzieci z biednych rodzin są przetrzymywane".

"Weźmie pan na siebie, czy pan powie, że winna jest kierowniczka tego przytułku? (...) Bierzecie państwo odpowiedzialność osobistą?" - pytała.

Na te słowa stanowczo zareagował przewodniczący komisji Sławomir Piechota (PO). "Używanie słowa +przytułek+ uważam za dalece niestosowne i raczej panią dyskredytujące niż tych, którzy te świetlice prowadzą" - powiedział.

"To nie ma nic wspólnego z przytułkiem ani z patologią i bardzo bym panią prosił, żeby pani na przyszłość jednak bardziej dobierała słowa, bo to potem rzutuje na cały parlament, a na pewno na naszą komisję (...). Więc bardzo wyraźnie chcę podkreślić, że przytłaczająca większość posłów w komisji tak nie mówi i tak nie myśli" - dodał.

Projekt nowelizacji przygotowany przez senatorów stanowi, że zarówno samorządy, jak i podmioty niepubliczne prowadzące placówki opiekuńczo-wychowawcze wsparcia dziennego (tzw. świetlice środowiskowe) mają czas na dostosowanie się do nowych przepisów do końca 2014 r.

Z opieki świetlic korzystają głównie dzieci zaniedbane wychowawczo lub pochodzące z najuboższych rodzin. Często grozi im zabranie z domu rodzinnego oraz wypadnięcie z systemu szkolnego. Dla wielu z nich jest to jedyne miejsce, w którym mogą znaleźć spokój i wsparcie, a pracujący tam wolontariusze są jedynymi osobami, które poświęcają im czas i uwagę. W świetlicach dzieci odrabiają lekcje z pomocą wychowawców, mają zajęcia poszerzające ich wiedzę o świecie, uczą się nawyków higienicznych i dostają ciepły posiłek. Większość placówek zabiera też dzieci na wakacje, organizuje im święta.

Także we wtorek komisja zajęła się projektem noweli Kodeksu pracy, zakładającym, że jeden miesiąc z 36-miesięcznego urlopu wychowawczego będzie musiał wykorzystać obowiązkowo drugi rodzic, w przeciwnym razie urlop będzie o miesiąc krótszy. Projekt został skierowany do dalszych prac w podkomisji stałej ds. rynku pracy. (PAP)

mca/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)