Notowania

wiadomości
25.08.2011 18:25

Sejm: marszałek Schetyna za projektem o ochronie klientów deweloperów

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna - wbrew medialnym doniesieniom - jest przekonany o pilnej potrzebie uregulowania kwestii ochrony praw nabywców mieszkań lub domów w razie problemów finansowych deweloperów - poinformowała w czwartek PAP Kancelaria Sejmu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna - wbrew medialnym doniesieniom - jest przekonany o pilnej potrzebie uregulowania kwestii ochrony praw nabywców mieszkań lub domów w razie problemów finansowych deweloperów - poinformowała w czwartek PAP Kancelaria Sejmu.

Doniesienia medialne na temat prac nad ustawą o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu rodzinnego zawierają informacje, które wprowadzają w błąd osoby zainteresowane ustawą chroniącą prawa klientów firm deweloperskich - brzmi przekazany w czwartek PAP komunikat Biura Prasowego Kancelarii Sejmu.

Jak podkreślono, wbrew doniesieniom medialnym, marszałek Grzegorz Schetyna jest przekonany o pilnej potrzebie uregulowania kwestii ochrony praw nabywców mieszkań od firm deweloperskich i uważa, że prawa te powinny być chronione. Stoi jednak na stanowisku, że może się to dziać wyłącznie dzięki przepisom, które są zgodne z Konstytucją oraz pozbawione błędów i wątpliwości prawnych, a obecny projekt takiej gwarancji nie daje - podkreśliła Kancelaria.

Wyjaśniła, że w toku procesu legislacyjnego służby prawne Kancelarii Sejmu informowały marszałka o poważnych zastrzeżeniach prawnych do niektórych istotnych przepisów projektu, a marszałek, zgodnie z regulaminem Sejmu, zwrócił się do komisji infrastruktury o ustosunkowanie się do tych zastrzeżeń.

Jedno z kwestionowanych rozwiązań zakłada wydzielenie części majątku upadłego dewelopera i przyznanie jego klientom - nabywcom lokali lub domów - prawa decydowania o przeznaczeniu tego majątku z wyłączeniem pozostałych wierzycieli. Przepisy te budzą wątpliwości co do zgodności z Konstytucją - poinformowała Kancelaria. Podkreśliła, że zastrzeżenia te były zgłaszane przez Biuro Legislacyjne, przedstawicieli ministra sprawiedliwości oraz Biuro Analiz Sejmowych.

Projekt uzyskał także negatywną opinię MSZ co do zgodności z prawem UE, np. w przypadku propozycji pozwalającej na odejście od limitu gwarancyjnego na poziomie 100 tys. euro, gdy deweloper posiada rachunek powierniczy - podkreśliła Kancelaria.

Jak zaznacza, projekt został skierowany przez marszałka ponownie do komisji infrastruktury celem ustosunkowania się do wątpliwości prawnych. Na stronach internetowych Sejmu ustawie towarzyszy opinia Biura Analiz Sejmowych, stwierdzająca, że niektóre zapisy mogą być sprzeczne z Konstytucją.

Ustawa jest po drugim czytaniu. Czwartkowa "Gazeta Wyborcza" napisała, że miała być uchwalona w ubiegły piątek, ale marszałek Schetyna w ostatniej chwili zdjął ten punkt z porządku obrad, nie informując autorów projektu, wniesionego przez grupę posłów PO. (PAP)

wkr/ amac/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz