Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sejm o poprawkach do ustawy o działalności pożytku publicznego

0
Podziel się:

Gminy i powiaty będą mogły - a nie będą musiały - tworzyć lokalne rady
działalności pożytku publicznego, jeśli wystąpi o to określona liczba organizacji - zdecydował w
piątek Sejm odrzucając poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i
wolontariacie obligującą do tego samorządy.

Gminy i powiaty będą mogły - a nie będą musiały - tworzyć lokalne rady działalności pożytku publicznego, jeśli wystąpi o to określona liczba organizacji - zdecydował w piątek Sejm odrzucając poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie obligującą do tego samorządy.

Samorządy będą mogły tworzyć takie rady, jeśli wniosek o to złoży na szczeblu powiatowym co najmniej pięć organizacji, a gminnym - co najmniej trzy organizacje.

Rady działalności pożytku publicznego mają charakter doradczy i inicjatywny. Mają za zadanie m.in. wyrażać opinie w sprawie stosowania ustawy i projektów aktów prawnych dotyczących działalności pożytku publicznego i wolontariatu, wyrażać opinię w sprawie zlecania zadań publicznych organizacjom, promować standardy prowadzenia działalności pożytku publicznego, uczestniczyć w postępowaniach kontrolnych, analizować informacje o prowadzonych kontrolach.

Sejm odrzucił też poprawkę poszerzając zakres ustawy. Senat chciał bowiem wykreślenia z jej pierwszego punktu zapisu o tym, że dotyczy ona działań organizacji pożytku publicznego "w sferze zadań publicznych".

Przedstawiciele organizacji pozarządowych oceniali to jako zbyt wąski zapis i senatorowie się z tym zgodzili. Zdecydowali, że ustawa ma dotyczyć "prowadzenia działalności pożytku publicznego oraz współpracy władz publicznych z organizacjami pozarządowymi".

Posłowie opowiedzieli się również przeciw poprawce senatorów zmieniającej zasady prowadzenia działalności pożytku publicznego przez spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i kluby sportowe będące spółkami (zgodnie z nowelą mogą one prowadzić działalność pożytku publicznego, jeśli ich celem nie jest osiąganie zysku). Senat chciał wprowadzić przepis o wyłączeniu w ich dochodzie udziału członków, udziałowców i pracowników.

Sejm przyjął jednak większość z kilkudziesięciu poprawek Senatu. Posłowie opowiedzieli się m.in. za zmianą zapisu dot. możliwości złożenia przez ministra polityki społecznej wniosku do KRS o wykreślenie organizacji z rejestru, jeśli wykorzystała ona dotacje niezgodnie z przeznaczeniem. Będzie to możliwe, gdy do niezgodnego z przeznaczeniem wykorzystywania dotacji dojdzie wielokrotnie. Nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie zmienia m.in. zasady przyznawania statusu organizacji pożytku publicznego i zwiększa nad nimi nadzór. Reguluje także zasady zlecania organizacjom pożytku publicznego wykonywania zadań publicznych. Możliwe jest przekazanie jednej organizacji poza konkursem 20 tys. zł na projekt, który byłby realizowany w ciągu 90 dni. W nowych przepisach zawarto też zapis, że na ten cel nie może być przeznaczonych więcej niż 20 proc. wszystkich środków, przeznaczonych na organizacje pozarządowe. Zgodnie z nowelą, organizacje będą mogły ubiegać się także o środki na zadania
publiczne, realizowane poza konkursem w czasie klęski żywiołowej, katastrofy lub w sytuacji, gdy w grę wchodzi ochrona życia i zdrowia ludzkiego. Wprowadzono nową definicję organizacji pozarządowej (precyzyjnie wyłączając z tej kategorii spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Status organizacji pożytku publicznego mogą uzyskać natomiast organizacje, których głównym celem nie jest osiąganie zysku i które na realizację celu (non profit) przeznaczają większość swojego zysku i nie dzielą zysku między założycieli i pracowników. (PAP)

pru/ par/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)