Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm odrzucił projekt poszerzający zakaz posiadania broni białej

0
Podziel się:

Sejm odrzucił w piątek w pierwszym czytaniu poselski projekt zmian w
przepisach, zgodnie z którym zabronione miałoby zostać posiadanie w miejscach publicznych m.in.
długich noży, siekier i tasaków. W ocenie klubów PO i PSL projekt był nieprecyzyjny i wadliwy.

Sejm odrzucił w piątek w pierwszym czytaniu poselski projekt zmian w przepisach, zgodnie z którym zabronione miałoby zostać posiadanie w miejscach publicznych m.in. długich noży, siekier i tasaków. W ocenie klubów PO i PSL projekt był nieprecyzyjny i wadliwy.

Za odrzuceniem projektu głosowało 257 posłów, dalszych prac nad tą propozycją chciało 180 posłów, sześć osób wstrzymało się od głosu.

Propozycję zmian w ustawie o broni i amunicji przygotowali posłowie Solidarnej Polski. Przewodniczący klubu tej partii Arkadiusz Mularczyk wskazywał, że projekt powstał w reakcji na brutalne zabójstwa, do jakich doszło w ostatnim roku m.in. w Łodzi i Krakowie. "Ile jeszcze musi być tragedii (...), dlaczego MSW nie chce zmienić tych przepisów?" - mówił.

"Gdyby pan zaproponował coś dobrego, to PO bardzo chętnie to uchwali. Czekamy na pana projekty, ale takie, które uchwalić będziemy mogli, a nie te bzdury, o których pan tutaj mówi" - odpowiadał w piątek Mularczykowi, uzasadniając negatywne stanowisko PO wobec projektu, poseł tej partii Janusz Dzięcioł. Jego klub oraz klub PSL złożyły podczas czwartkowej debaty nad projektem wniosek o jego odrzucenie w pierwszym czytaniu.

Zgodnie z projektem samo nieuzasadnione posiadanie niebezpiecznego narzędzia w miejscu publicznym miałoby stanowić przestępstwo. Do kategorii tych niebezpiecznych narzędzi zaliczone zostały noże, siekiery, tasaki i "inne przedmioty mające charakter broni ofensywnej". W projekcie zawarto zastrzeżenie, że z grupy takich przedmiotów wyłączone zostają noże "o jednej krawędzi roboczej oraz ostrzu, którego długość nie przekracza ośmiu centymetrów".

Posiadanie zakazanego przedmiotu w miejscu publicznym - zgodnie z projektem - miało być zagrożone karą do dwóch lat więzienia. Z kolei do trzech lat pozbawienia wolności miało grozić osobie, która posiadając tego typu broń białą w miejscu publicznym byłaby jednocześnie pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub była już prawomocnie karana za przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu.

Według zamierzeń autorów projektu nie popełniałaby przestępstwa osoba transportująca broń białą po jej zakupie oraz posiadająca ją w miejscu publicznym m.in. w celach zawodowych, służbowych, sportowych, kolekcjonerskich i rekreacyjnych.

MSW oceniło projekt negatywnie - jako "dalece nieprecyzyjny i nieczytelny". "W sejmowych komisjach trwają dyskusje z udziałem policji i MSW nad doprecyzowaniem obecnych przepisów, w tym także dotyczących bezpieczeństwa imprez masowych, i wydaje się, że w nieodległym terminie pojawi się bardziej precyzyjna propozycja niewywołująca tylu wątpliwości" - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister spraw wewnętrznych Marcin Jabłoński. (PAP)

mja/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)