Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sejm odrzucił projekt Ruchu Palikota dot. zmiany finansowania partii

0
Podziel się:

Sejm odrzucił w piątek w pierwszym czytaniu projekt Ruchu Palikota
dotyczący możliwości finansowania partii z odpisu podatkowego. Za odrzuceniem projektu głosowało
382 posłów, przeciw było 40, od głosu wstrzymało się 3 posłów.

Sejm odrzucił w piątek w pierwszym czytaniu projekt Ruchu Palikota dotyczący możliwości finansowania partii z odpisu podatkowego. Za odrzuceniem projektu głosowało 382 posłów, przeciw było 40, od głosu wstrzymało się 3 posłów.

Projekt nowelizacji ustawy o partiach politycznych dotyczył możliwości finansowania partii z odpisu od podatku. RP proponował, by każdy mógł odpisać tyle, ile wynosi 0,5 proc. podatku płaconego przez osobę pobierającą najniższe wynagrodzenie - czyli maksymalnie 4 zł.

Zdaniem posłów RP taka zmiana wpłynęłaby pozytywnie na aktywność partii politycznych w okresach między wyborami oraz na udział obywateli w życiu publicznym. Podczas debaty w Sejmie posłowie RP przekonywali, że zaletą projektu jest dobrowolność wyboru - każdy obywatel miałby prawo do decyzji, czy chce przekazać pieniądze partii, czy nie.

Podczas debaty wszystkie kluby opowiedziały się przeciwko projektowi klubu RP. PiS złożył wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

W piątek przed głosowaniem poseł SLD Marek Balt pytał, jak Ruch Palikota chce zapewnić, odpisującym część podatku na rzecz wybranej partii, prawo do zachowania swych poglądów politycznych tylko dla siebie oraz, czy minister finansów ma możliwość - zgodnie z projektem RP - w trybie formalnym uzyskać informację, czy "Jan Kowalski z Pułtuska wpłacił 0,5 proc. na daną partię".

Przedstawiciel wnioskodawców Łukasz Gibała (RP) podkreślił, że - jeśli projekt wszedłby w życie - "absolutnie nie byłoby tak, że każdy obywatel miałby obowiązek ujawniać swe preferencje polityczne". "Prawo do odpisu podatku na rzecz wskazanej partii politycznej jest tylko prawem, nie obowiązkiem" - zaznaczył.

Zwrócił też uwagę, że obecnie, gdy ktoś chce wpłacić pieniądze na kampanię wyborczą, także musi ujawnić swe preferencje polityczne, w czym - jak mówił - "nie ma nic niekonstytucyjnego ani nic złego". (PAP)

tgo/ sdd/ son/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)