Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sejm: Projekt niekarania pijanych rowerzystów - do komisji

0
Podziel się:

Większość posłów opowiedziała się w piątek za kontynuacją prac nad
projektem Ruchu Palikota dotyczącym nowelizacji Kodeksu karnego w sprawie zniesienie kar dla
nietrzeźwych rowerzystów. Projekt trafił do sejmowej komisji.

Większość posłów opowiedziała się w piątek za kontynuacją prac nad projektem Ruchu Palikota dotyczącym nowelizacji Kodeksu karnego w sprawie zniesienie kar dla nietrzeźwych rowerzystów. Projekt trafił do sejmowej komisji.

Podczas czwartkowej debaty za odrzuceniem propozycji w pierwszym czytaniu opowiedziały się PiS i Solidarna Polska. W piątkowym głosowaniu za skierowaniem projektu do komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach głosowało 279 posłów, za odrzuceniem projektu było 152 posłów, zaś od głosu wstrzymało się siedem osób.

Zgodnie z aktualnym zapisem Kodeksu karnego osoba będąca w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, która prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazd inny niż mechaniczny, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Zgodnie z projektem przepis ten miałby zostać wykreślony z kodeksu.

W ocenie Ruchu Palikota na skutek istnienia tego przestępstwa w kodeksie "każdego roku prawomocnie skazywanych jest kilkadziesiąt tysięcy osób, a dwa tysiące spośród nich trafia do więzienia". Dlatego koszty społeczne istnienia obecnej regulacji są ogromne, a stopień zagrożenia, jakie powodują nietrzeźwi rowerzyści - zdaniem autorów projektu - jest bardzo znikomy. "Unormowania prawne dotyczące karania nietrzeźwych rowerzystów w ocenie społecznej są zbyt surowe i nie spełniają wymogów racjonalnej polityki karnej" - uzasadnia Ruch Palikota.

"Projekt powoduje, że przestaniemy karać pijanych rowerzystów (...) wychodzicie też z projektem legalizacji narkotyków, czy te inicjatywy wynikają z waszego przekonania, że na was głosować można tylko na haju i na bani" - mówił przed głosowaniem Kosma Złotowski (PiS). Marszałek Sejmu Ewa Kopacz poprosiła posła PiS, aby "bardziej dobierał słowa podczas swoich wystąpień".

Podczas sejmowej debaty w czwartek pozostałe kluby opowiadały się za dalszymi pracami w komisji sejmowej; wskazywały jednocześnie, że warto raczej rozmawiać o złagodzeniu wymiaru kary za taki czyn tylko do grzywny lub ograniczenia wolności, nie zaś o całkowitym wykreśleniu przepisu.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski informował w czwartek, że w resorcie trwają prace nad szerokimi zmianami w prawie karnym, które będą dotyczyły także tej kwestii. "Likwidacja karalności na poziomie Kodeksu karnego jest uzasadniona (...) propozycja, którą ministerstwo chciałoby przedstawić jest oparta o przeniesienie tej odpowiedzialności karnej na poziom wykroczeń, ale w połączeniu z sankcją, która będzie stanowiła realną dolegliwość" - mówił.

Przepis, którego wykreślenia domaga się Ruch Palikota, został wprowadzony do Kodeksu karnego w 2000 r.(PAP)

mja/ bno/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)