Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: Projekt noweli dot. POZ skierowany do komisji zdrowia

0
Podziel się:

Rządowy projekt noweli, która umożliwi młodym lekarzom pediatrom i
internistom otwieranie samodzielnych praktyk podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), został po
czwartkowej debacie w Sejmie skierowany do dalszych prac w komisji zdrowia.

Rządowy projekt noweli, która umożliwi młodym lekarzom pediatrom i internistom otwieranie samodzielnych praktyk podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), został po czwartkowej debacie w Sejmie skierowany do dalszych prac w komisji zdrowia.

W czwartek odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Rządowa propozycja ma umożliwić lekarzom pediatrom i internistom otwieranie samodzielnych praktyk POZ.

Prezentując projekt, minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przypomniał, że obecnie poradnię POZ mogą prowadzić lekarze rodzinni bądź interniści i pediatrzy, którzy od lat pracują w POZ. Młodzi lekarze pediatrzy po ukończeniu specjalizacji mogą liczyć na zatrudnienie w szpitalu lub być pracownikami placówki POZ, ponieważ warunkiem utworzenia praktyki POZ jest specjalizacja z medycyny rodzinnej.

Jak podkreślił, ta zmiana element wzmocnienia opieki pediatrycznej w Polsce. Zaznaczył, że chodzi o to, aby dzieci miały lepszy dostęp do lekarzy pediatrów, a rodzice mieli możliwość wyboru, czy dziecko znajduje się pod opieką lekarza rodzinnego, czy pod opieką lekarza pediatry prowadzącego z internistą praktykę POZ.

Arłukowicz dodał, że ministerstwo zamierza także zwiększyć liczbę rezydentur z tej specjalizacji.

Projekt nowelizacji zakłada ponadto zmiany dotyczące deklaracji wyboru lekarza; złożenie przez pacjenta deklaracji wyboru: lekarza, pielęgniarki i położnej (POZ) - będzie jednocześnie wyborem świadczeniodawcy, u którego taka osoba pracuje. Wprowadzona zostanie też możliwość złożenia deklaracji drogą elektroniczną. Konieczny będzie do tego bezpieczny podpis elektroniczny albo podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP.

W ciągu roku kalendarzowego będzie można 3 razy (obecnie 2 razy) bezpłatnie zmienić: świadczeniodawcę, lekarza, pielęgniarkę i położną POZ.

Nowela zawiera także przepisy, które mają ułatwić dzieciom dostęp do lekarzy specjalistów, w przypadku gdy wynik badań przesiewowych - mających na celu wykrycie wad wrodzonych, wykonywanych u dzieci do pierwszego roku życia - będzie nieprawidłowy. Dziecko będzie wówczas niezwłocznie kierowane do lekarza specjalisty bez konieczności wystawiania skierowania do poradni specjalistycznej przez lekarza POZ.

Podczas debaty Joanna Okrągły (PO) podkreśliła, że rząd poszerzając krąg lekarzy, którzy mogą założyć praktykę POZ, zwiększy dostęp małych pacjentów do pediatrów. Jak przypomniała, obecnie w praktyce POZ mogą pracować lekarze pediatrzy i interniści, którzy pracowali w takiej praktyce przed nowelizacją ustawy o świadczeniach w 2007 r.

Tomasz Latos (PiS) ocenił, że projekt to "zmiana kosmetyczna, ponieważ pediatrzy już pracują w POZ". Jak poinformował, obecnie na ponad 14 tys. czynnych zawodowo pediatrów ponad 6 tys. pracuje w POZ. "Po tej zmianie tylko frajerzy będą robić specjalizację z medycyny rodzinnej, ponieważ w ten sposób zawężą swoje działania tylko do POZ, a gdy skończą pediatrię lub internę - to będą mogli pracować także w szpitalu, w klinice, w POZ" - mówił.

Armand Kamil Ryfiński (TR) także zwracał uwagę, że po takiej nowelizacji "lekarze zaczną wybierać specjalizacje z pediatrii i interny zamiast medycyny rodzinnej". Także Marek Balt (SLD) wyrażał obawy, że przyszli lekarze mogą uznać, iż kształcenie się w kierunku lekarza rodzinnego może prowadzić do ograniczenia pozycji na rynku.

Z kolei Marek Gos (PSL) podkreślał, że celem noweli jest uporządkowanie i wzmocnienie podstawowej opieki zdrowotnej. Dodał, że oprócz zmian w prawie, konieczne są także działania, aby zwiększyć kadrę lekarzy, których dziś brakuje.

Jan Ziobro (Solidarna Polska) ocenił, że projekt ma swoje wady i zalety. Jak mówił, projekt krytycznie oceniło środowisko lekarzy rodzinnych.

Minister zdrowia zapowiadał zmiany w dostępie do pediatrów już w marcu. Miało to związek m.in. z tragicznymi wydarzeniami w Skierniewicach, gdzie zmarło 2,5-letnie dziecko, które trafiło do szpitala dopiero po ponad siedmiu godzinach od pierwszego zgłoszenia na pogotowie. (PAP)

bpi/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)