Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sejm: Przepisy ułatwiające egzekucję alimentów z zagranicy - do komisji

0
Podziel się:

Posłowie skierowali do komisji projekt przepisów, które mają uprościć i
przyspieszyć egzekwowanie alimentów od dłużników przebywających w krajach UE.

Posłowie skierowali do komisji projekt przepisów, które mają uprościć i przyspieszyć egzekwowanie alimentów od dłużników przebywających w krajach UE.

Sejm zajmował się w środę rządowym projektem nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, ustawy o prawie pomocy w postępowaniu w sprawach cywilnych prowadzonym w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz o prawie pomocy w celu ugodowego załatwienia sporu przed wszczęciem takiego postępowania oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, przedłożony przez resort sprawiedliwości. Wszystkie kluby opowiedziały się za skierowaniem projektu do dalszych prac. Teraz zajmie się nim komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach.

Zgodnie z propozycją zmian w prawie orzeczenia alimentacyjne wydane w jednym państwie, mają być wykonywane w pozostałych bez przeprowadzenia odrębnej procedury.

Nowe przepisy umożliwią stosowanie w Polsce rozporządzenia Rady i Parlamentu Europejskiego w sprawie współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych. Przepisy uproszczą i przyśpieszą dochodzenie oraz egzekwowanie roszczeń alimentacyjnych z zagranicy. Jak podkreślają autorzy projektu, jest to szczególnie ważne w dobie masowych wyjazdów, związanych z otwieraniem rynków pracy w kolejnych państwach UE, w tym - otwarciem niemieckiego rynku pracy od 1 stycznia 2011 r.

Dzięki nowym przepisom orzeczenia alimentacyjne wydane w jednym państwie UE będą wykonywane w pozostałych niemal automatycznie, bez potrzeby przeprowadzenia odrębnej procedury. Według nowych regulacji polscy wierzyciele dochodzący za granicą roszczeń alimentacyjnych na rzecz dzieci w wieku do 21 lat uzyskają tam prawo do bezpłatnej pomocy prawnej.

Jednocześnie organy administracyjne wyznaczone przez każde państwo ułatwią wierzycielom dochodzenie roszczeń alimentacyjnych. Specjalne urzędy będą uzyskiwać informacje niezbędne do skutecznego dochodzenia praw wierzycieli, np. informacje o miejscu zamieszkania dłużnika czy informacje o jego dochodach i sytuacji finansowej. (PAP)

ral/ akw/ abr/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)