Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o odpadach

0
Podziel się

Sejm przyjął w piątek prawie wszystkie poprawki Senatu do ustawy o
odpadach. Zakłada ona m.in., że metodą utylizacji zakaźnych odpadów medycznych będzie - jak dotąd -
ich spalanie.

bEiXWsJN

Sejm przyjął w piątek prawie wszystkie poprawki Senatu do ustawy o odpadach. Zakłada ona m.in., że metodą utylizacji zakaźnych odpadów medycznych będzie - jak dotąd - ich spalanie.

Poprawki Senatu miały głównie charakter redakcyjny lub doprecyzowujący.

Prace nad tą nowelizacją zarówno w Sejmie, jak i w Senacie koncentrowały się na dyskusji o wprowadzeniu innych - niż spalanie - metod utylizacji odpadów medycznych. Taka propozycja zawarta była w rządowym projekcie. Chodziło o unieszkodliwianie odpadów medycznych m.in. poprzez sterylizację w autoklawach.

bEiXWsJP

W Sejmie z powodu odrzucenia rządowych propozycji nowela została uchwalona niewielką większością głosów; PO zapowiedziała, że w Senacie wniesie poprawki dot. alternatywnych metod niszczenia odpadów. Ostatecznie Senat nie poparł rządowych propozycji.

Oprócz zapisów dotyczących odpadów medycznych nowelizacja ustawy pozwala m.in. na zamykanie z urzędu składowisk odpadów, które nie spełniają wymogów prawa. Ułatwia również działalność firm, które zajmują się budownictwem, rozbiórkami, remontami, ponieważ wprowadza jedną, ogólnopolską decyzję zatwierdzającą gospodarkę odpadami.

Zgodnie z nowymi zasadami nie będzie można wywozić poza granice województwa odpadów niezawierających odpadów niebezpiecznych. Będą one musiały być zagospodarowywane lub utylizowane tam, gdzie zostały wytworzone, chyba że bliżej będzie instalacja do unieszkodliwiania odpadów - np. spalarnia w sąsiednim województwie.

Prace nad ustawą trwały od 15 lipca 2009. Teraz ustawa trafi do podpisu przez prezydenta. (PAP)

bEiXWsJV

awy/ drag/ gma/

bEiXWsKq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)