Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm przyjął zmiany w ustawie o Trybunale Stanu

0
Podziel się:

Sejm przyjął w piątek zmiany w ustawie o Trybunale Stanu, które dotyczą
reguł postępowania przed Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Umożliwią komisji
przeprowadzanie niezbędnych czynności dowodowych przewidzianych w kodeksie postępowania karnego.

Sejm przyjął w piątek zmiany w ustawie o Trybunale Stanu, które dotyczą reguł postępowania przed Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Umożliwią komisji przeprowadzanie niezbędnych czynności dowodowych przewidzianych w kodeksie postępowania karnego.

Przygotowane przez komisję odpowiedzialności zmiany w ustawie o TS poparło 400 posłów, 7 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Nowelizacja zakłada, że jeżeli w postępowaniu przed komisją odpowiedzialności konstytucyjnej zostanie ujawniona okoliczność, która mogłaby wywołać wątpliwości co do bezstronności posła z komisji podczas przesłuchania, zostaje on z tego przesłuchania wyłączony.

Ponadto komisja odpowiedzialności konstytucyjnej może żądać od władzy publicznej oraz osób prawnych pisemnych wyjaśnień lub przedstawienia dokumentów będących w ich dyspozycji, a także akt każdej sprawy przez nie prowadzonej.

Komisja może także zlecić Prokuratorowi Generalnemu lub Najwyższej Izbie Kontroli przeprowadzenie określonej czynności niezbędnej do wyjaśnienia okoliczności sprawy, którą się zajmuje.

Zmiany w ustawie o Trybunale Stanu umożliwiają także komisji przeprowadzanie niezbędnych czynności dowodowych przewidzianych w kodeksie postępowania karnego; te czynności komisja przeprowadza na posiedzeniach zamkniętych.

Osoba, której dotyczy wniosek rozpatrywany przez komisję odpowiedzialności będzie miała obowiązek stawienia się przed komisją oraz złożenia wyjaśnienia ustnie lub na piśmie. Może jednak bez podania powodów odmówić odpowiedzi na poszczególne pytania lub odmówić składania wyjaśnień.

Może również korzystać z pomocy nie więcej niż trzech obrońców, uczestniczyć osobiście lub przez obrońcę we wszystkich czynnościach dowodowych przeprowadzanych przez komisję, mieć dostęp do materiału dowodowego po uzyskaniu zgody komisji i końcowego zaznajomienia się z materiałami postępowania przeprowadzonego przed komisją.

Za naruszenie Konstytucji lub ustawy, w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania, odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu ponoszą: prezydent, premier oraz członkowie rządu, prezes NBP, prezes NIK, członkowie KRRiT i Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych. (PAP)

ajg/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)