Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sejm uczcił pamięć Andrzeja Frycza-Modrzewskiego

0
Podziel się:

Sejm w uchwale, przyjętej w piątek przez aklamację, uczcił pamięć twórcy i
pisarza okresu renesansu Andrzeja Frycza-Modrzewskiego. Posłowie "wyrazili uznanie dla jego dorobku
twórczego".

Sejm w uchwale, przyjętej w piątek przez aklamację, uczcił pamięć twórcy i pisarza okresu renesansu Andrzeja Frycza-Modrzewskiego. Posłowie "wyrazili uznanie dla jego dorobku twórczego".

"W roku 2012, w którym przypada 440. rocznica śmierci Andrzeja Frycza-Modrzewskiego - wybitnego przedstawiciela epoki Renesansu w Polsce, pisarza społeczno-politycznego oraz sekretarza królewskiego na dworze Zygmunta Starego - Sejm czci jego pamięć i wyraża uznanie dla jego dorobku twórczego" - głosi uchwała.

Prezentując uchwałę szefowa sejmowej komisji kultury i środków przekazu Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) podkreśliła, że najwybitniejsze dzieło Frycza-Modrzewskiego "O poprawie Rzeczypospolitej" warto czytać i dziś. "Echa tamtych idei, tamtych myśli znajdziemy także w naszej najnowszej konstytucji. Polska myśl polityczna i polska demokracja Andrzejowi Fryczowi-Modrzewskiemu wiele zawdzięcza" - oceniła posłanka.

Andrzej Frycz-Modrzewski (1503-1572) był pisarzem politycznym okresu renesansu i sekretarzem królewskim na dworze Zygmunta Starego. Był jednym z najwybitniejszym przedstawicielem postępowej myśli społeczno-politycznej polskiego renesansu. Uznawany jest za jednego z pionierów nowożytnej nauki europejskiej o państwie i prawie.

Najbardziej znane dzieło Frycza-Modrzewskiego "O poprawie Rzeczypospolitej" powstało w 1551 roku. Zostało przełożona na język niemiecki i opublikowana w Krakowie i Bazylei. Składa się z pięciu ksiąg. (PAP)

ajg/ par/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)