Notowania

wybory
30.06.2011 10:37

Sejm wprowadza głosowanie korespondencyjne

Sejm odrzucił senackie poprawki do nowelizacji Kodeksu wyborczego, która wprowadza m.in. możliwość głosowania korespondencyjnego dla osób niepełnosprawnych. Ustawa trafi teraz do prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(VladimirCetinski/iStockphotot)

Sejm odrzucił senackie poprawki do nowelizacji Kodeksu wyborczego, która wprowadza m.in. możliwość głosowania korespondencyjnego dla osób niepełnosprawnych. Ustawa trafi teraz do prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Senat zgłosił do nowelizacji trzy poprawki. Pierwsza z nich wykreślała z nowelizacji zapis mówiący o tym, że wójt odmawia przyjęcia zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego, jeśli nie można usunąć wad zgłoszenia, lub nie zostały one usunięte w terminie.

Zdaniem senatorów, zapis ten jest niepotrzebny, bo jednocześnie nowelizacja w innym miejscu mówi, że nie rozpoznaje się zgłoszenia, jeśli wymagało ono uzupełnienia, a nie zostało uzupełnione w ciągu trzech dni. Dwie kolejne poprawki miały charakter techniczno-redakcyjny.

Wszystkie trzy poprawki zostały przez Sejm odrzucone zgodnie z rekomendacją komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia niektórych projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego.

Nowelizacja, która trafi teraz do prezydenta zakłada, że osoby o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności będą mogły w wyborach głosować korespondencyjnie - dla celów głosowania listownego przeznaczona będzie co najmniej jedna komisja na terenie gminy.

Nowela przewiduje możliwość głosowania przez wyborcę niewidomego lub niedowidzącego przy pomocy nakładek do kart do głosowania w alfabecie Braille'a. Wzór nakładek ma określić Państwowa Komisja Wyborcza.

Nowe przepisy wprowadzają też nieodpłatną informację dla osób niepełnosprawnych w formie infolinii oraz materiałów drukowanych - wyborca będzie mógł zażądać przysłania tych informacji na swój adres domowy.

Ustawa wprowadza też obowiązek umieszczania obwieszczeń wyborczych oraz wyników głosowania w miejscach łatwo dostępnych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Wyznaczony członek obwodowej komisji wyborczej będzie zobowiązany do ustnego przekazywania osobie niewidomej lub niedowidzącej treści obwieszczeń wyborczych.

Ponadto Państwowa Komisja Wyborcza będzie sporządzać i udostępniać w alfabecie Braille'a materiał informacyjny o uprawnieniach niepełnosprawnych wyborców.

Przyjęte przez Sejm rozwiązania umożliwiają ponadto (w trybie konsultacji obywatelskich) weryfikację siedzib komisji wyborczych. Lokalizację siedziby danej komisji wyborczej będą mogły zakwestionować m.in. organizacje reprezentujące osoby niepełnosprawne, a także każdy zainteresowany wyborca.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t112316.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dwudniowe;wybory;drozsze;o;50;mln;zl,178,0,814258.html) Dwudniowe wybory droższe o 50 mln zł Zdaniem Państwowej Komisji wyborczej tyle wynosi różnica między kosztami jednodniowych i dwudniowych wyborów parlamentarnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t39453.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wybieraja;parlament;takze;klikajac,124,0,789372.html) Wybierają parlament, także klikając W Estonii rozpoczęły się wybory. Głosować można też przez internet.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wybory;30;pazdziernika;-;termin;wykluczony,79,0,784207.html) Wybory 30 października - termin wykluczony Dwudniowe wybory są droższe o jedną trzecią, ale to się opłaci - uważa Komorowski.
Tagi: wybory, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz