Notowania

wiadomości
13.06.2013 09:18

Sejm wznowił posiedzenie

W czwartek po godz. 9 Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie zajmą się m.in. uchwałą senatorów o odrzuceniu obywatelskiej ustawy przywracającej 79 sądów rejonowych zniesionych w wyniku tzw. reformy Gowina.

Podziel się
Dodaj komentarz

W czwartek po godz. 9 Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie zajmą się m.in. uchwałą senatorów o odrzuceniu obywatelskiej ustawy przywracającej 79 sądów rejonowych zniesionych w wyniku tzw. reformy Gowina.

Według Regulaminu Sejmu, uchwałę Senatu o odrzuceniu ustawy uważa się za przyjętą, jeżeli Sejm nie odrzuci jej bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Wniosek Senatu może liczyć na poparcie jedynie klubu PO. Kluby PSL, PiS, RP, SLD i SP dysponują razem 248 głosami i wszystkie zgodnie zapowiadają, że będą za inicjatywą obywatelską, czyli za odrzuceniem uchwały Senatu.

Posłowie rozpatrzą też poprawki Senatu do noweli ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. Senatorowie zgłosili do niej ponad 170 poprawek. Sejmowa komisja opowiedziała się za poprawkami senatorów w sprawie skrócenia długości praktyki zawodowej zwalniającej z aplikacji prawniczych oraz tą, która pozwoli aplikantom adwokackim i radcowskim przez 12, a nie przez 6 miesięcy po ukończeniu aplikacji (a przed wpisem na listę prawniczą) zastępować w sądach swych patronów.

Komisja sprzeciwiła się propozycji Senatu co do zmian w przepisach o zasadach wpisywania komorników na listy adwokatów i radców prawnych.

Posłowie zajmą się także projektem zmian w ordynacji podatkowej, senackim projektem nowelizacji Kodeksu postępowania karnego oraz Kodeksu karnego wykonawczego.

Sejm zapozna się też z informacją w sprawie propozycji podziału funduszy europejskich na programy operacyjne, o którą wnioskował klub PO.

Wieczorem w Sejmie planowany jest blok głosowań, w tym głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie informacji rządu na temat zapowiadanych przez firmy masowych zwolnień pracowników. (PAP)

ajg/ eaw/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz