Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sejm wznowił posiedzenie

0
Podziel się:

W środę po godz. 9.00 Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie będą głosować nad
projektem ustawy zezwalającej na ratyfikację unijnego paktu fiskalnego oraz nad wnioskiem o
odrzucenie informacji premiera na temat szczytu UE w sprawie budżetu na lata 2014-2020.

W środę po godz. 9.00 Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie będą głosować nad projektem ustawy zezwalającej na ratyfikację unijnego paktu fiskalnego oraz nad wnioskiem o odrzucenie informacji premiera na temat szczytu UE w sprawie budżetu na lata 2014-2020.

Donald Tusk wezwał we wtorek w Sejmie do pozytywnej debaty o wprowadzeniu euro w Polsce. Zapewnił, że pakt fiskalny ma być kolejnym krokiem na rzecz bezpiecznej Europy. Ocenił, że Polska wygrała batalię o finanse na lata 2014-20. Posłowie koalicji chwalili budżetowe negocjacje rządu; opowiedzieli się za przyjęciem paktu fiskalnego oraz dążeniem Polski, aby znaleźć się w strefie euro. Rządowe plany w tej sprawie wspierali też posłowie opozycyjnych klubów Ruchu Palikota oraz SLD.

Z kolei PiS i SP krytykowały budżet, sprzeciwiły się też przyjęciu euro i paktu. PiS zapowiedział zaskarżenie paktu do Trybunału Konstytucyjnego. Oba kluby chcą też odrzucenia informacji na temat negocjacji ws. budżetu UE.

Sejm zajmie się także prezydenckim projektem zmian w ustawie o modernizacji technicznej oraz finansowaniu armii. Celem noweli jest zapewnienie finansowania programu modernizacji obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej. Zgodnie z propozycją, w latach 2014-23 z budżetu państwa corocznie na ten cel mają być przeznaczane kwoty wynikające ze wzrostu PKB. Zgodnie z ustawą o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych, na obronność przeznacza się co najmniej 1,95 proc. PKB.

W Sejmie zaplanowano także pierwsze czytanie projektu PO w sprawie tzw. mowy nienawiści. PO chce zapisać w Kodeksie karnym, że "kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści wobec grupy osób lub osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, społecznej, naturalnych lub nabytych cech osobistych lub przekonań (...) podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Sejm zajmie się także wnioskiem o uchylenie immunitetu Stefanowi Niesiołowskiemu (PO), w związku z prywatnym aktem oskarżenia Zuzanny Kurtyki, wdowy po prezesie IPN Januszu Kurtyce, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Komisja regulaminowa i spraw poselskich opowiedziała się przeciwko uchyleniu immunitetu posłowi Platformy. (PAP)

ajg/ par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)