Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sejm wznowił posiedzenie

0
Podziel się

W czwartek po godz. 9 Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie zajmą się m.in.
projektami - rządowym i poselskim - zmian w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Wieczorem głosowania m.in. w sprawie całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych.

bEhVqDxN

W czwartek po godz. 9 Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie zajmą się m.in. projektami - rządowym i poselskim - zmian w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Wieczorem głosowania m.in. w sprawie całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych.

Wzbudzający kontrowersje projekt rządowy zaostrza przepisy wobec sprawców przemocy. Ma umożliwić jak najszybszą izolację sprawcy przemocy od ofiar, np. przez nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania. Projekt wprowadza też możliwość odebrania dziecka z domu przez pracownika socjalnego - przy udziale lekarza, ratownika medycznego, pielęgniarki lub policjanta - w sytuacjach, gdy zagrożone jest jego życie lub zdrowie, np. gdy jego opiekunowie są nietrzeźwi.

Z kolei projekt przygotowany przez klub Lewicy dotyczy zapewnienia bezpieczeństwa ofiarom przemocy w rodzinie poprzez izolację sprawców przemocy od osób poszkodowanych, wzmocnienia roli policji, włączenia w system zapobiegania przemocy w rodzinie sądów rodzinnych oraz powołania Komitetu Monitorującego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

bEhVqDxP

Marszałek Bronisław Komorowski zapowiedział, że projekty dotyczące przeciwdziałania przemocy w rodzinie zostaną ponownie skierowane do komisji polityki społecznej i rodziny, nawet jeśli w trakcie drugiego czytania nie zostaną zgłoszone do nich poprawki.

Rozpatrzony będzie także rządowy projekt ustawy o ochronie informacji niejawnych. Według niego, tylko szef ABW odpowiadałby za ochronę cywilnych i wojskowych tajemnic wymienianych z NATO i UE, a nie jak dziś - i ABW, i Służba Kontrwywiadu Wojskowego.

W wieczornym bloku głosowań posłowie zajmą się ponownie projektem ustawy wprowadzającym całkowity zakaz palenia papierosów w wielu miejscach publicznych a także wyborem nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Oba te punkty zostały przełożone w trakcie ostatniego posiedzenia Sejmu w połowie lutego.

Głosowanie nad kandydatem do TK przełożono w związku z kontrowersjami wokół kandydatury Kazimierza Barczyka zgłoszonej przez kluby PO i PSL. We wtorek Barczyk zrezygnował z kandydowania. W związku z tym posłowie będą głosować jedynie nad kandydaturą zgłoszoną przez klub PiS prof. Krystyny Pawłowicz.

bEhVqDxV

W czwartek rano w Sejmie przedstawiciele rządu będą odpowiadać na pytania posłów w sprawach bieżących. Sejm wysłucha też informacji rządu w sprawie wykorzystania środków unijnych oraz wykonania zobowiązań ekologicznych wynikających z dyrektyw Unii Europejskiej w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi.(PAP)

ajg/ par/ bk/

bEhVqDyq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)