Notowania

sejm
16.12.2010 09:07

Sejm wznowił posiedzenie

W czwartek po godz. 9 Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie zajmą się m.in. projektem ustawy deregulacyjnej, a także poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o partiach politycznych, dotyczącej finansowania partii z budżetu.

Podziel się
Dodaj komentarz

W czwartek po godz. 9 Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie zajmą się m.in. projektem ustawy deregulacyjnej, a także poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o partiach politycznych, dotyczącej finansowania partii z budżetu.

Projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców zakłada ograniczenie liczby wymaganych zezwoleń. W miejsce ponad 220 różnych zaświadczeń, odpisów oraz wypisów, przedsiębiorca i obywatel będzie mógł składać stosowne oświadczenia.

Rozpatrzone mają być też poprawki Senatu do nowelizacji ustawy dotyczącej finansowania partii politycznych. W środę senatorowie przyjęli poprawki, zgodnie z którymi subwencje budżetowe dla partii będą ograniczone 50 proc. od 1 stycznia 2011 roku. Ograniczenie dotyczyć ma wszystkich partii mających prawo do korzystania z takich subwencji - także tych, które nie znalazły się w parlamencie, a osiągnęły co najmniej 3 procent głosów w wyborach.

Likwidację waloryzacji subwencji, którą otrzymują partie polityczne oraz ograniczenie o 50 proc. w latach 2012-2013 kwoty subwencji zakładał pierwotny przygotowany przez posłów PO projekt nowelizacji ustawy o partiach politycznych.

W ostatecznym głosowaniu jednak posłowie ani nie ograniczyli subwencji dla partii, ani nie zawiesili ich wypłacania (zawieszenie proponował klub Polska Jest Najważniejsza). Sejm zdecydował jedynie o zamrożeniu waloryzacji partyjnych subwencji. Po głosowaniu w Sejmie premier Donald Tusk zapowiedział, że w Senacie PO będzie chciała przywrócić rozwiązania ograniczające finansowania partii z budżetu.

Posłowie zapoznają się też z informacją rządu o aktualnej sytuacji i perspektywach polskiej energetyki, a także wysłuchają informacji bieżącej w sprawie realizacji planów prywatyzacyjnych Ministerstwa Skarbu Państwa w 2010 r. Będą też zadawać przedstawicielom rządu pytania w sprawach bieżących. Wieczorem odbędą się w Sejmie głosowania. (PAP)

ajg/ mok/ gma/

Tagi: sejm, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz