Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sejm wznowił posiedzenie

0
Podziel się:

W czwartek po godz. 9 Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie zajmą się m.in.
wnioskiem PiS o odwołanie minister edukacji Krystyny Szumilas oraz poselskimi propozycjami zmian w
Kodeksie karnym. Wieczorem Sejm rozpatrzy projekt PO ustawy o fundacjach politycznych.

W czwartek po godz. 9 Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie zajmą się m.in. wnioskiem PiS o odwołanie minister edukacji Krystyny Szumilas oraz poselskimi propozycjami zmian w Kodeksie karnym. Wieczorem Sejm rozpatrzy projekt PO ustawy o fundacjach politycznych.

Według posłów PiS Szumilas jest najgorszym ministrem edukacji w historii wolnej Polski - od 1989 roku. W ocenie PiS proponowane przez Szumilas zmiany grożą upadkiem polskiej oświaty i powodują ogromny chaos. Posłowie PiS zwracali uwagę m.in. na ograniczenie liczby godzin lekcji historii i masową - ich zdaniem - likwidację szkół i usuwanie z ich programów lekcji religii.

Sejm wyraża ministrowi wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów.

Posłowie wysłuchają także informacji ministerstwa obrony w sprawie strategii wyprowadzenia polskich wojsk z Afganistanu.

Wieczorem Sejm rozpatrzy projekt ustawy autorstwa PO o fundacjach politycznych. Przewiduje on, że partie, które otrzymują subwencje budżetowe, mają przeznaczać na think-tanki - według uznania - od 5 do 25 proc. subwencji. Jeśli partia nie ustanowi fundacji politycznej, utraci 5 proc. subwencji (kwota ta pozostanie w budżecie państwa).

Według obecnych przepisów partia, która otrzymuje subwencję, obowiązana jest przekazywać od 5 do 15 proc. tej kwoty na tzw. fundusz ekspercki. PO proponuje, aby fundusz ten zastąpiły właśnie fundacje polityczne, tzw. think-tanki. Projekt PO przewiduje, że dana partia polityczna będzie mogła ustanowić tylko jedną fundację polityczną, która ma tworzyć stałe zaplecze eksperckie partii, ale również działać na rzecz "promocji wartości demokratycznych, zwiększenia aktywności wyborczej obywateli i ich świadomości obywatelskiej oraz rozwoju kultury politycznej".

Dyskutowane będą również poselskie projekty zmian w Kodeksie karnym. Klub Ruchu Palikota proponuje zmianę, która dotyczy ścigania przestępstw popełnianych z nienawiści z uwagi na płeć, tożsamość płciową, wiek, niepełnosprawność oraz orientację seksualną. W innym projekcie Ruch proponuje, by nie karać za prowadzenie w stanie nietrzeźwym innego pojazdu niż pojazd mechaniczny.

Projekt zmian w Kodeksie karnym autorstwa klubu SLD zakłada, by obraza uczuć religijnych ścigana była z oskarżenia prywatnego, a nie - jak obecnie - publicznego. SLD chce też zmniejszenia kary za obrazę uczuć religijnych. Zmiany dotyczą ponadto ścigania za tzw. mowę nienawiści skierowaną przeciwko osobom odmiennej rasy, orientacji seksualnej czy niepełnosprawnym.

Posłowie wysłuchają też odpowiedzi przedstawicieli rządu na pytania w sprawach bieżących. (PAP)

ajg/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)