Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm wznowił posiedzenie

0
Podziel się:

W piątek po godz. 9.00 Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie rozpatrzą m.in.
wniosek PiS o odwołanie ministra rolnictwa Marka Sawickiego. W porannych głosowaniach Sejm ma m.in.
powołać pięciu członków Rady Instytutu Pamięci Narodowej.

W piątek po godz. 9.00 Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie rozpatrzą m.in. wniosek PiS o odwołanie ministra rolnictwa Marka Sawickiego. W porannych głosowaniach Sejm ma m.in. powołać pięciu członków Rady Instytutu Pamięci Narodowej.

Politycy PiS obwiniają ministra Sawickiego za złą - według nich - sytuację na polskiej wsi, a także na rynkach rolnych. Prezes PiS Jarosław Kaczyński uzasadniając złożenie wniosku dowodził, że sytuacja na wsi jest obecnie "niedobra, nawet można powiedzieć, że bardzo niedobra pod wieloma względami". "Języczkiem u wagi w tej koalicji jest PSL, więc mimo niewielkiej liczby posłów ma bardzo mocną pozycję, ale nie wiedzieć czemu, nie jest w stanie jakiejś bardziej korzystnej polityki wobec wsi (prowadzić - PAP)" - mówił Kaczyński.

W porannym bloku głosowań posłowie wybiorą członków Rady Instytutu Pamięci Narodowej. Na liście kandydatów, spośród których Sejm ma wybrać pięciu członków Rady, są historycy: Andrzej Chojnowski, Edward Czapiewski, Antoni Dudek, Piotr Franaszek, Andrzej Friszke, Andrzej Paczkowski, Dariusz Stola, Włodzimierz Suleja, Tadeusz Wolsza i Stanisław Żerko.

Na początku marca Senat do Rady IPN wybrał dwóch historyków: Grzegorza Motykę i Bolesława Orłowskiego. Pozostałych dwóch członków Rady powoła prezydent Bronisław Komorowski spośród czterech kandydatów zgłoszonych mu przez Krajową Radę Sądownictwa. Media twierdzą, że prezydent wskazał już prokuratora IPN Antoniego Kurę i sędziego SN w stanie spoczynku Andrzeja Wasilewskiego.

Według nowelizacji ustawy o IPN autorstwa PO z 2010 r., głównym zadaniem Rady będzie rozpisanie konkursu i wskazanie kandydata, spoza swego grona, na prezesa IPN po Januszu Kurtyce, który zginął w katastrofie w Smoleńsku. Ma go powołać zwykłą większością głosów Sejm, za zgodą Senatu. Zdaniem mediów, faworyci to szefowie oddziałów IPN: warszawskiego - Jerzy Eisler i krakowskiego - Marek Lasota. (PAP)

ajg/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)