Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sejm wzywa do działań w obronie chrześcijan w Syrii i Egipcie

0
Podziel się

W przyjętej w piątek uchwale Sejm wzywa do podjęcia odważnych działań w
celu obrony chrześcijan w Syrii i Egipcie. Posłowie wezwali także rząd i MSZ do zainicjowania na
forum międzynarodowym kroków na rzecz uwzględnienia w stanowisku dot. Syrii kwestii obrony
chrześcijan.

bEqEIfwB

W przyjętej w piątek uchwale Sejm wzywa do podjęcia odważnych działań w celu obrony chrześcijan w Syrii i Egipcie. Posłowie wezwali także rząd i MSZ do zainicjowania na forum międzynarodowym kroków na rzecz uwzględnienia w stanowisku dot. Syrii kwestii obrony chrześcijan.

W piątkowym głosowaniu uchwałę w sprawie wyrażenia solidarności z prześladowanymi wspólnotami chrześcijańskimi na Bliskim Wschodzie poparło 389 posłów, 31 było przeciw, 5 wstrzymało się od głosu.

Przed głosowaniem szef MSZ Radosław Sikorski zaznaczył, że polska dyplomacja "co do zasady" popiera przyjęcie uchwały, "jako wyrazu solidarności z tymi, którzy cierpią i są w mniejszości". Podkreślił, że "chrześcijanie są szczególnie prześladowani w ostatnich dekadach na Bliskim Wschodzie". Przedstawił dane, z których wynika, że przed kilkudziesięcioma laty chrześcijanie stanowili ok. 20 proc. ludności Bliskiego Wschodu, zaś obecnie jest to 4 proc.

bEqEIfwD

W uchwale Sejm wyraża solidarność "ze wspólnotami chrześcijańskimi na całym świecie, które są dziś ofiarami mordów i prześladowań". "Szczególnie dramatyczne wydarzenia tego rodzaju mają miejsce w ogarniętych niepokojami społecznymi i wojnami krajach Bliskiego Wschodu - Egipcie i Syrii" - podkreślono.

Sejm wzywa "społeczność międzynarodową do podjęcia odważnych działań w celu obrony chrześcijan przed eksterminacją". "Milczenie, brak reakcji i niewystąpienie w obronie chrześcijan, zwłaszcza w Egipcie i Syrii, może spowodować, że te istniejące od dwóch tysięcy lat i bardzo zasłużone wspólnoty przestaną istnieć, do czego nie można dopuścić" - głosi uchwała.

"Współczesny świat nie może bezczynnie przyglądać się, jak giną ludzie, tylko dlatego, że chcą pozostać wierni swojej religii" - wskazano w niej.

W uchwale posłowie wezwali też polski rząd i dyplomację "do wykorzystywania każdego dostępnego forum, zwłaszcza w ramach Unii Europejskiej, by tę sprawę podnosić i szukać skutecznych metod obrony chrześcijan, także poprzez użycie dostępnych form pokojowego bojkotu krajów prześladujących chrześcijan, który byłby dla nich ekonomicznie odczuwalny".

bEqEIfwJ

"Sejm wzywa polski rząd i dyplomację do zainicjowania na forum międzynarodowym, a szczególnie w UE kroków na rzecz uwzględnienia w stanowisku dotyczącym konfliktu w Syrii kwestii obrony chrześcijan, a także w perspektywie ewentualnego międzynarodowego rozstrzygnięcia toczącego się tam konfliktu" - napisano w uchwale.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało na początku października, że wojna domowa w Syrii, trwająca już dwa i pół roku, pochłonęła ponad 115 tysięcy ofiar śmiertelnych: cywilów, żołnierzy sił reżimowych i rebeliantów.

Z kolei pod koniec sierpnia organizacja praw człowieka Human Rights Watch skrytykowała ataki na 42 kościoły, wiele szkół, domów i firm koptyjskich w Egipcie oraz wezwała władze do rozmieszczenia sił bezpieczeństwa w celu zakończenia przemocy na tle religijnym.(PAP)

ajg/ tgo/ mok/ mow/

bEqEIfxe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)