Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sejm za ratyfikacją konwencji ws. min przeciwpiechotnych

0
Podziel się:

Sejm uchwalił w środę ustawę upoważniającą prezydenta do ratyfikacji
Konwencji o zakazie używania, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o
ich zniszczeniu. Jej stronami jest 160 państw; nie ratyfikowały jej m.in. USA, Rosja i Chiny.

Sejm uchwalił w środę ustawę upoważniającą prezydenta do ratyfikacji Konwencji o zakazie używania, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu. Jej stronami jest 160 państw; nie ratyfikowały jej m.in. USA, Rosja i Chiny.

Za przyjęciem ustawy głosowało 288 posłów (203 z PO, 37 z RP, 26 z PSL, 20 z SLD oraz po jednym z PiS i SP), przeciw było dwóch posłów z PiS, wstrzymało się 144 (123 z PiS, 18 z SP, dwóch niezależnych i jeden z SLD).

Przed głosowaniem Mariusz Antoni Kamiński (PiS) przypomniał, że konwencji nie ratyfikowały między innymi Stany Zjednoczone - państwo, z którym Polska współpracuje w ramach NATO, a jeden z zapisów dokumentu mówi, że państwa-strony nie będą pomagać w działaniach zbrojnych państwom, które stosują miny przeciwpiechotne. "To może utrudnić naszą współpracę ze Stanami Zjednoczonymi, wspólne ćwiczenia, manewry, a przede wszystkim udział w misjach wojskowych" - ocenił.

Odnosząc się do tych wątpliwości, wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek podkreślił, że Polska dołączy do konwencji deklarację, zgodnie z którą współpraca polskiego wojska z armią państwa niebędącego stroną dokumentu nie może być rozumiana jako naruszanie jego zapisów. "Takie deklaracje składały wcześniej państwa ratyfikujące. Nie będziemy pierwszym państwem, które taką deklarację złoży. Nie ma zatem żadnych zagrożeń, jeżeli chodzi o przyszłą współpracę z naszymi sojusznikami, którzy konwencji nie ratyfikowali" - powiedział.

Konwencja o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych i zobowiązująca do ich zniszczenia została sporządzona w 1997 roku. Polska podpisała dokument w grudniu 1997 r., ale dotychczas nie ratyfikowała konwencji, której stronami jest 160 państw. Dokumentu nie ratyfikowało nadal 36 państw, w tym Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Indie, Pakistan, Iran, Egipt, Izrael, Gruzja, obie Koree, Syria i Arabia Saudyjska.

Pierwsze zdanie konwencji głosi, że jej sygnatariusze są zdecydowani "położyć kres cierpieniu i ofiarom powodowanym przez miny przeciwpiechotne, które każdego dnia zabijają lub kaleczą setki osób, w większości niewinne i bezbronne osoby cywilne, zwłaszcza dzieci".

W 2009 r. Rada Ministrów przyjęła informację o gotowości do ratyfikacji konwencji w ciągu kilku lat. W kampanię na rzecz zakazu min przeciwpiechotnych i podpisania konwencji zaangażował się m.in. PCK.

Mimo braku formalnego zobowiązania, Polska od 1998 r. wypełnia postanowienia konwencji - nie wykorzystuje i nie produkuje min przeciwpiechotnych, a od 2003 r. dobrowolnie składa raporty, do których przedkładania są zobowiązane państwa, które konwencję ratyfikowały.

Większość z ponad miliona min przechowywanych do niedawna w polskich magazynach została wyprodukowana w czasie II wojny światowej lub krótko po niej, a do wykorzystania nadawało się trzy procent tych zapasów. Niemal wszystkie miny zniszczono w ostatnich latach, a w magazynach pozostało około 40 tys. min. Część z nich ma być wykorzystywana do celów szkoleniowych, zaś większość - według zapowiedzi MON - zniszczona w ciągu dwóch najbliższych lat. (PAP)

mca/ akw/ abr/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)