Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm za skróceniem do 24 godz. terminu na zawiadomienie o niepożądanym odczynie po szczepieniu

0
Podziel się:

Sejm poparł poprawkę Senatu do ustawy o
zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych, przewidującą
skrócenie z 15 dni do 24 godzin terminu zgłaszania przez lekarza
wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego.

Sejm poparł poprawkę Senatu do ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych, przewidującą skrócenie z 15 dni do 24 godzin terminu zgłaszania przez lekarza wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego.

Posłowie poparli 7 z 8 zaproponowanych przez Senat poprawek do tej ustawy; większość z nich miała charakter doprecyzowujący.

Ustawa zakłada m.in. wprowadzenie programu nadzoru epidemiologicznego, monitorowanie zachorowalności i umieralności z powodu zakażeń, kompleksową realizację profilaktyki oraz nowoczesnej diagnostyki i terapii.

Autorzy ustawy podkreślają, że w ostatnich latach sytuacja epidemiologiczna w Polsce i na świecie staje się coraz trudniejsza ze względu na zwiększające się zagrożenia nowymi i powracającymi zakażeniami oraz chorobami, przeciwko którym nie ma skutecznych leków ani szczepionek. Choroby mogą być przeniesione do Polski z odległych regionów świata lub rozprzestrzenione w drodze aktów terroru.

Realizacja przepisów ustawy ma pozwolić na koordynację działań służb sanitarnych, organów administracji publicznej odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz podmiotów realizujących świadczenia zdrowotne, mających na celu zapobieganie, wczesne wykrywanie ognisk zachorowań i ograniczanie rozprzestrzeniania się epidemii.

Ustawa wprowadza też, jako obowiązujące w szpitalach, prowadzenie monitorowania zakażeń, stosowanie procedur zapobiegających ich występowaniu. W ocenie resortu zdrowia, powinno to sprzyjać ograniczeniu częstości występowania zakażeń w szpitalach, a tym samym zmniejszeniu zagrożeń z nimi związanych.

Ustawa gwarantuje anonimowość badań na obecność wirusa HIV.(PAP)

dom/ la/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)