Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sejm za ustanowieniem nowych odznaczeń

0
Podziel się

Sejm rozpatrzył w czwartek poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o orderach
i odznaczeniach, która ustanawia Order Krzyża Niepodległości oraz Krzyż Wolności i Solidarności.

bEhxhsqd

Sejm rozpatrzył w czwartek poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o orderach i odznaczeniach, która ustanawia Order Krzyża Niepodległości oraz Krzyż Wolności i Solidarności.

Według nowych przepisów, Order Krzyża Niepodległości będzie mógł być przyznawany tym, którzy zasłużyli się w walce o niepodległość Polski w latach 1939-56, a Krzyż Wolności i Solidarności tym, którzy walczyli w obronie suwerenności w latach 1956-89.

W czwartek Sejm odrzucił poprawkę Senatu, która zmieniała nazwę Orderu Krzyża Niepodległości na Order Niepodległości. Inna odrzucona poprawka zakładała, że prezydent nadawałby odznaczenia nie tylko z własnej inicjatywy, ale także na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

bEhxhsqf

W myśl nowelizacji Order Krzyża Niepodległości będą mogły otrzymać osoby, które w latach 1956-89 prowadziły walkę zagrożoną represjami, były aresztowane, zatrzymane lub internowane, przez co pozostawały bez pracy. Odznaczenie ma być przyznawane także osobom działającym za granicą; może być także przyznawane pośmiertnie.

Kapitułę Orderu Krzyża Niepodległości tworzy Kanclerz Orderu oraz pięciu członków, których na pięć lat powołuje prezydent spośród Kawalerów Orderu Niepodległości. Pierwszego Kanclerza i członków Kapituły prezydent powoła spośród pierwszych osób odznaczonych tym Orderem.

Projekt ustanowienia nowych odznaczeń został złożony w parlamencie jako ponadpartyjna inicjatywa poselska. Projekt ten był wynikiem prac Krakowskiego Komitetu Krzyża Solidarności. Przygotowany został we współpracy z wieloma organizacjami zrzeszającymi byłych działaczy opozycji antykomunistycznej m.in. z NSZZ "Solidarność".

Autorzy szacują, że uprawnionych do otrzymania Orderu Krzyża Niepodległości może być od kilku do kilkudziesięciu tysięcy osób (w zależności od kryteriów jego nadawania przyjętych przez Kapitułę), a Krzyża Wolności i Solidarności ok. 30 tys. osób. "Ogólny wydatek z budżetu powinien mieścić się w granicach od 12 do 30 milionów złotych" - poinformowano w uzasadnieniu.

bEhxhsql

W Sejmie podczas prac nad tą ustawą przyjęto także uchwałę w tej sprawie. Podkreślono w niej, że Sejm postanawia uhonorować bohaterów trwającej pół wieku walki o odzyskanie niepodległości i suwerenności Państwa Polskiego.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przywracając Krzyż Niepodległości, składa hołd weteranom zbrojnej walki o niepodległość ojczyzny. W dziś stanowionej formie niech niesie on w przyszłość przesłanie, że każdy, kto ponad miarę obowiązku decyduje się bronić ojczyzny w trakcie tej służby dokonuje czynów niezwykłych i bohaterskich, to bohaterstwem jest sam fakt dobrowolnego narażania życia w jej obronie" - głosi uchwała.

Zwrócono w niej też uwagę, że ustanowienie Krzyża Wolności i Solidarności w 30. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność", podkreśla rolę, jaką w tej walce odegrała "S". W uchwale podkreślono też, że decyzje ws. ustanowienia tych odznaczeń były oczekiwane "przez dziesięciolecia".

Teraz nowelizacja trafi do podpisu prezydenta; zmiany w Ustawie o orderach i odznaczeniach mają wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.(PAP)

bEhxhsqm

gdyj/ wkr/ mag/

bEhxhsqG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)