Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sejm za zmianą przepisów dotyczących opłat komorniczych

0
Podziel się

Wprowadzenie możliwości zwrotu dłużnikowi przez komornika opłaty za
egzekucję w przypadku umorzenia na wniosek wierzyciela postępowania egzekucyjnego - przewiduje
zmiana przepisów, którą w piątek uchwalił Sejm.

bErIFjqZ

Wprowadzenie możliwości zwrotu dłużnikowi przez komornika opłaty za egzekucję w przypadku umorzenia na wniosek wierzyciela postępowania egzekucyjnego - przewiduje zmiana przepisów, którą w piątek uchwalił Sejm.

Przygotowana w Senacie nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji jest dostosowaniem prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. W piątkowym głosowaniu w Sejmie zmiany poparło jednogłośnie 434 posłów.

W czerwcu zeszłego roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że pobieranie opłaty od dłużnika w każdym wypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego jest niezgodne z konstytucją.

bErIFjrb

"Pobieranie opłaty egzekucyjnej w wypadku umorzenia postępowania zasadniczo jest sprzeczne z koncepcją ustawy o komornikach, która - co do zasady - wymaga uwzględnienia realnego, a nie czysto formalnie rozumianego nakładu kosztów, czasu i wysiłku komornika jako kryterium przyznania mu wynagrodzenia" - wskazał Trybunał.

W związku z orzeczeniem Trybunału w nowelizacji do jednego z artykułów ustawy dodano zdanie dające możliwość zażądania przez dłużnika zwrotu opłaty uiszczonej komornikowi.(PAP)

gdyj/ bno/ mow/

bErIFjrC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)