Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm znowelizował ustawę dotyczącą emisji gazów cieplarnianych

0
Podziel się:

Sejm znowelizował w środę ustawę o systemie zarządzania emisjami gazów
cieplarnianych. Zmiany mają usprawnić finansowanie zielonych inwestycji w Polsce ze sprzedaży
jednostek emisji gazów cieplarnianych.

Sejm znowelizował w środę ustawę o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych. Zmiany mają usprawnić finansowanie zielonych inwestycji w Polsce ze sprzedaży jednostek emisji gazów cieplarnianych.

W głosowaniu wzięło udział 444 posłów, za uchwaleniem ustawy opowiedziało się 289, 143 było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu.

Nowelizacja ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych ma m.in. usprawnić finansowanie zielonych inwestycji w Polsce ze sprzedaży jednostek emisji gazów cieplarnianych. Ma też przedłużyć funkcjonowanie obecnie obowiązującej ustawy, która traci ważność z końcem 2012 r.

Odrzucono dwie poprawki Jana Szyszko (PiS), które według niego miały być "testem dla koalicji, testem dla czytania ze zrozumieniem i interesów Polski". Jego poprawki dawały m.in. możliwość przenoszenia jednostek emisji CO2 na kolejne okresy rozliczeniowe oraz zmierzały do wykreślenia z możliwości dofinansowania w ramach systemu zielonych inwestycji tzw. sekwestracji dwutlenku węgla (proces polegający na oddzieleniu i wychwyceniu dwutlenku węgla ze spalin w celu ograniczenia jego emisji do atmosfery - PAP).

Polska na podstawie wykonania zobowiązań Protokołu z Kioto (nasz kraj zredukował emisję gazów cieplarnianych o 30 proc. przy wymaganych 6 proc.) posiada trzecią co do wielkości na świecie nadwyżkę jednostek przyznanej emisji CO2 (AAU) w liczbie 500 mln AAU (jedna jednostka AAU odpowiada emisji jednej tony CO2). Jednostki te można sprzedawać krajom - stronom Protokołu z Kioto.

Środki pozyskane ze sprzedaży tzw. AAU-sów gromadzone są na specjalnym rachunku klimatycznym, zarządzanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze są przeznaczane na tzw. zazielenianie, czyli inwestycje pro-ekologiczne, przyczyniające się m.in. do zmniejszenia emisji CO2.

Do tej pory Polska podpisała osiem umów, na których zarobiliśmy blisko 170 mln euro, czyli ok. 700 mln zł.

Zmiany dotyczą w szczególności umożliwienia refinansowania z rachunku klimatycznego kosztów poniesionych przez NFOŚiGW i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska w związku z udzielonym przez te fundusze dofinansowaniem ze środków innych niż rachunek klimatyczny. Nowelizacja umożliwi także państwowym jednostkom budżetowym finansowanie projektów w ramach systemu zielonych inwestycji. Zostaną także zniesione obciążenia dla beneficjentów korzystających ze wsparcia zielonych inwestycji w obszarze monitorowania, raportowania o stanie przebiegu inwestycji.

Nowelizacja umożliwi także przekazywanie środków uzyskanych ze sprzedaży AAU na inne cele niż krajowy system zielonych inwestycji, czyli na inne rachunki NFOŚiGW.

Teraz zmianami zajmie się Senat. (PAP)

mmu/ wkr/ je/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)