Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm znowelizował ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora

0
Podziel się:

Sejm znowelizował w czwartek ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora,
która ujednolica prawa emerytalne i rentowe parlamentarzystów z prawami pozostałych obywateli. Za
przyjęciem noweli głosowało 422 posłów, przeciwko 3, wstrzymało się 3 posłów.

Sejm znowelizował w czwartek ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora, która ujednolica prawa emerytalne i rentowe parlamentarzystów z prawami pozostałych obywateli. Za przyjęciem noweli głosowało 422 posłów, przeciwko 3, wstrzymało się 3 posłów.

Zgodnie z ustawą o emeryturach z FUS, kobieta po ukończeniu 60 lat, a mężczyzna 65 lat otrzymują pełną emeryturę i mogą ją łączyć z wynagrodzeniem pochodzącym z innych źródeł. Ta ogólna zasada dotyczy wszystkich, także posłów i senatorów.

Jednak w ustawie o wykonywaniu mandatu parlamentarzysty znalazł się niezgodny z tą zasadą zapis, że parlamentarzysta, który nie zawiesił prawa do emerytury lub renty, nie może pobierać uposażenia poselskiego czy senackiego. Tylko w uzasadnionych przypadkach Prezydium Sejmu lub Prezydium Senatu może przyznać całe lub częściowe uposażenie.

W związku z tym - podkreślono w uzasadnieniu projektu ustawy - posłowie i senatorowie, którzy nabyli prawo do emerytur i nie pobierali przysługującego im uposażenia, działali na własną szkodę.

Projekt nowelizacji stanowi, że uprawnionemu do emerytury parlamentarzyście, uposażenie poselskie lub senatorskie przysługuje również wtedy, gdy pobiera on emeryturę.(PAP)

mrr/ la/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)