Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sejm znowelizował ustawy o organizacji rynków rolnych

0
Podziel się:

Sejm znowelizował w piątek ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw. Za
przyjęciem nowelizacji głosowało 377 posłów. Zmiany w ustawie dostosowują polskie prawo do unijnych
przepisów.

Sejm znowelizował w piątek ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 377 posłów. Zmiany w ustawie dostosowują polskie prawo do unijnych przepisów.

Przygotowana przez rząd znowelizowana ustawa nakazuje marszałkom województw prowadzenie rejestru tzw. wstępnie uznanych grup producentów, uznanych organizacji producentów i ich zrzeszeń oraz ponadnarodowych organizacji producentów i ich zrzeszeń. Obecne przepisy nie przewidują obowiązku prowadzenia takich rejestrów przez marszałków województw.

Wstępnie uznana grupa producentów to podmiot, w skład którego wchodzi co najmniej 5 osób, posiada ona osobowość prawną (wpis do Krajowego Rejestru Przedsiębiorców). By grupa producentów mogła starać się o zarejestrowanie, jako grupa wstępnie uznana, musi w roku poprzedzającym złożenie wniosku wyprodukować i sprzedać produkty wartości co najmniej 50 tys. euro.

Nowelizacja rozszerza też kompetencje dyrektorów oddziałów regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, którzy będą mogli kontrolować takie organizacje producentów w ramach weryfikacji wniosków o przyznanie pomocy finansowej.

Do ustawy wpisano program "Owoce w szkole", a wykreślono część zapisów odnoszących się do uchylonych unijnych przepisów dotyczących rynku tytoniu.

Nowy rozdział ustawy dotyczy rynki lnu i konopi na włókno, został on przeniesiony z ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych. Zawarte w niej oraz w ustawie o Agencji Rynku Rolnego przepisy dotyczące rynku zbóż, trafiły również do znowelizowanej w piątek ustawy.

Nowe rozwiązania mają obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia.

Teraz ustawa trafi do Senatu.(PAP)

ago/ bos/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)