Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejmowa komisja o pomocy kombatantom poza granicami

0
Podziel się:

Objęcie pomocą ofiar represji radzieckich - osób polskiego pochodzenia -
które nie posiadały i nie mają nadal obywatelstwa polskiego, zniesienie ograniczeń w możliwości
korzystania z pomocy materialnej przez kombatantów i zwiększenie kwoty na pomoc specjalną dla nich
- to najważniejsze zadania stojące przed Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Objęcie pomocą ofiar represji radzieckich - osób polskiego pochodzenia - które nie posiadały i nie mają nadal obywatelstwa polskiego, zniesienie ograniczeń w możliwości korzystania z pomocy materialnej przez kombatantów i zwiększenie kwoty na pomoc specjalną dla nich - to najważniejsze zadania stojące przed Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Mówił o nich w czwartek na posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Łączności z Polakami za Granicą prezes Urzędu ds. Kombatantów Janusz Krupski. Za granicą mieszka około 11 tys. kombatantów; 3/4 z nich w Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie. Reszta: na Ukrainie, Białorusi i Litwie.

W informacji, przedstawionej posłom Komisji, zwrócono uwagę, że ze względu na wymóg posiadania polskiego obywatelstwa w czasie represji lub obecnie Polacy na Wschodzie, którzy nie mają obywatelstwa nie mogą korzystać ze świadczeń pieniężnych, przewidzianych w ustawie o kombatantach z 1991 roku.

Mogą jedynie otrzymać specjalne świadczenie od premiera. Z tej formy pomocy w latach 1995-2006 skorzystało ponad 10 tys. weteranów.

Krupski podkreślił, że w ubiegłym roku na pomoc specjalną dla kombatantów przeznaczono 13 mln zł. "Potrzeby są przynajmniej dwukrotnie większe" - zaznaczył.

Od roku 2005 - jak wynika z informacji - wszystkie osoby, legitymujące się polskimi uprawnieniami kombatanckimi mają prawo do świadczenia kombatanckiego. Wejście Polski do Unii Europejskiej umożliwiło też przyznawanie świadczeń wdowom i wdowcom po kombatantach. W 2008 roku Urząd kontynuował organizowanie turnusów sanatoryjno-rehabilitacyjnych dla kombatantów.

W trakcie posiedzenia Komisji zaproszeni kombatanci i szef urzędu ds. Kombatantów deklarowali chęć spotkania z premierem Donaldem Tuskiem w sprawach, dotyczących kombatantów. Kombatanci obecni na posiedzeniu Komisji podkreślali, że na takie spotkanie czekają półtora roku.(PAP)

dom/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)