Notowania

wiadomości
21.11.2013 17:03

Sejmowa komisja o popularyzacji nauki

W projekcie budżetu na 2014 rok Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przewiduje ponad 40 mln zł na działania upowszechniające naukę - poinformował w czwartek wiceminister tego resortu Marek Ratajczak.

Podziel się
Dodaj komentarz

W projekcie budżetu na 2014 rok Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przewiduje ponad 40 mln zł na działania upowszechniające naukę - poinformował w czwartek wiceminister tego resortu Marek Ratajczak.

"W ramach działań wspierających upowszechnianie nauki staramy się wspierać różne inicjatywy, takie jak festiwale naukowe, pikniki naukowe" - mówił wiceminister Ratajczak na posiedzeniu sejmowej komisji nauki. Zaznaczył, że jego resort dofinansowuje także działania związane z działalnością wydawniczą - w tym przeznaczono na 800 takich przedsięwzięć 14 mln zł. Dzięki środkom z MNiSW działa również serwis PAP - Nauka w Polsce.

Wśród przyczyniających się do popularyzacji nauki działań, o których wspominał Marek Ratajczak znalazły się też ministerialne programy: Ścieżki Kopernika, Iuventus Plus, Narodowy Program Rozwoju Humanistyki.

Wiceminister wspomniał też o programie Index plus, który ma podnosić poziom czasopism naukowych w Polsce. Przyznał, że w Polsce lawinowo rośnie liczba czasopism naukowych. "Wychodzi na to, że mamy jedno czasopismo naukowe na ok. 40 czynnych badaczy" - poinformował minister. Przyznał, że jest to dla ministerstwa pewien kłopot, "który w przyszłości będzie wymagał dodatkowego uregulowania".

Resort nauki wspiera również finansowo towarzystwa naukowe oraz Muzeum Techniki podlegające Federacji Stowarzyszeń Technicznych NOT. "Przypominam, że obowiązujące regulacje prawne stawiają tego typu inicjatywy w dość trudnej sytuacji. One nie za bardzo są wpisane w zakres kompetencji jakiegokolwiek resortu czy w samorządów" - zaznaczał wiceminister.

Przypomniał jednak, że nowe zapisy w ustawie o finansowaniu nauki mają pomóc we wspieraniu tego typu przedsięwzięć. Do tego problemu odniósł się przewodniczący Rady Towarzystw Naukowych przy Prezydium PAN prof. Zbigniew Kruszewski. "Napotykamy ogromne trudności, przy zdobywaniu środków - przyznał. Poprosił sejmową komisję o pochylenie się nad tym problemem.

Podczas posiedzenia komisji podsumowano również działalność Centrum Nauki Kopernik, które jest dofinansowywane m.in. z budżetów resortów nauki i edukacji. Jak podkreślił dyrektor CNK Robert Firmhofer centrum odwiedziło dotychczas 3,2 mln osób, co jest jednym z najwyższych wyników frekwencyjnych, jeśli chodzi o europejskie centra nauki. "Nie jesteśmy tym bardzo zaskoczeni, sukces ten był poprzedzony sukcesem Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik organizowanego już od 18 lat w Warszawie. W tym roku piknik odwiedziło 150 tys. osób, co również jest rekordem europejskim, jeśli chodzi o tego rodzaju przedsięwzięcia" - mówił dyrektor CNK.

Przypomniał, że w Polsce dużą popularnością cieszą się organizowane w różnych miejscach kraju festiwale nauki, uniwersytety dziecięce lub uniwersytety trzeciego wieku. "W moim przekonaniu mówimy tu zarówno o jakości, jak i o ilościowym oddziaływaniu, które czyni nas jednym z najbardziej aktywnych i najlepiej przygotowanych w Europie krajów w zakresie tego rodzaju nowoczesnej komunikacji i popularyzacji nauki" - stwierdził.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Joanna Berdzik, odnosząc się do kwestii popularyzacji nauki i techniki, przyznała, że "de facto Ministerstwo Edukacji Narodowej nie ma dodatkowych środków na tę akurat formę działalności". Ministerstwo jednak stara się realizować takie projekty, np. ogłaszając konkursy w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Środki z tego programu uzyskało np. Centrum Nauki Kopernik, które wspólnie z MEN prowadzi projekt "Przewrót Kopernikański", na rzecz kształcenia przyrodniczego w szkołach.(PAP)

lt/ krf/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz