Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejmowa komisja sprawiedliwości ws. śmierci rosyjskiego adwokata

0
Podziel się:

O wszechstronne wyjaśnienie sprawy śmierci rosyjskiego adwokata Siergieja
Magnickiego zwróciła się w czwartek do rosyjskich organów ścigania sejmowa komisja sprawiedliwości
i praw człowieka. To część międzynarodowej akcji parlamentarnej w tej sprawie.

O wszechstronne wyjaśnienie sprawy śmierci rosyjskiego adwokata Siergieja Magnickiego zwróciła się w czwartek do rosyjskich organów ścigania sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. To część międzynarodowej akcji parlamentarnej w tej sprawie.

Magnicki, 37-letni adwokat występujący w sprawach przeciw Kremlowi, zmarł w listopadzie zeszłego roku w więziennym szpitalu. Przez 5 miesięcy był osadzony w areszcie w Butrykach w związku z podejrzeniami o przestępstwa podatkowe, jakich miał dopuścić się znany międzynarodowy fundusz inwestycyjny Hermitage Capital Management, skonfliktowany od kilku lat z rosyjskimi władzami. Fundusz bronił praw mniejszościowych udziałowców w wielkich rosyjskich przedsiębiorstwach typu Gazprom.

Sprawą śmierci prawnika od ponad roku zajmuje się moskiewska prokuratura. Rosyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych informowało 13 miesięcy temu, że więzień zmarł z powodu kłopotów z sercem. Adwokat prawnika mówił, że jego klient zmarł z powodu nieudzielenia mu pomocy medycznej, a złe traktowanie miało na celu wydobycie oczekiwanych przez śledczych zeznań. "Wall Street Journal" pisał wtedy: "Warunki zatrzymania Magnickiego pogarszały się, im dłużej odmawiał on fabrykowania zeznań przeciwko Hermitage" - czytamy w artykule "Morderstwo z przyczyn naturalnych".

W Parlamencie Europejskim pokazano dokumentalny film o Magnickim - emitowała go też przed miesiącem jedna z polskich telewizji. Od ponad miesiąca trwa akcja parlamentów europejskich i kongresu USA. Instytucje te w specjalnych uchwałach zwracają się do władz rosyjskich o rzetelne śledztwo ws. śmierci Magnickiego. W czwartek do tego grona dołączyła komisja sprawiedliwości i praw człowieka polskiego Sejmu.

Dokument przyjęto jednogłośnie. Posłanka Marzena Wróbel (PiS) żałowała, że nie uczyniono tego przed zeszłotygodniową wizytą w Polsce prokuratora generalnego Jurija Czajki. Szef komisji Ryszard Kalisz (SLD) w odpowiedzi zapewnił, że rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim, który temat Magnickiego wciągnął na agendę polsko-rosyjskich rozmów - podobnie jak wcześniej uczyniła sekretarz stanu USA Hillary Clinton i ministrowie państw europejskich.

W polskiej uchwale Komisja wyraziła zaniepokojenie "przewlekłością prowadzonego przez władze rosyjskie postępowania oraz stanem przestrzegania praw człowieka w Federacji Rosyjskiej".

"Komisja, mając na względzie prawa człowieka i obywatela, kwestie wolności obywatelskich oraz wartości demokratyczne wyraża nadzieję, że wszelkie okoliczności śmierci Siergieja Magnickiego, zostaną w pełni wyjaśnione zgodnie ze standardami obowiązującymi w demokratycznych państwach prawa" - czytamy w uchwalonym w czwartek dokumencie.

Wojciech Tumidalski (PAP)

wkt/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)