Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejmowa komisja upomina się o programy TVP dla mniejszości

0
Podziel się:

O podjęcie działań zapewniających mniejszościom narodowym i etnicznym
nieprzerwany dostęp do przeznaczonych dla nich programów TVP zwróciła się w środę do
przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka sejmowa komisja mniejszości narodowych i etnicznych.

O podjęcie działań zapewniających mniejszościom narodowym i etnicznym nieprzerwany dostęp do przeznaczonych dla nich programów TVP zwróciła się w środę do przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka sejmowa komisja mniejszości narodowych i etnicznych.

"Komisja stoi na stanowisku, że podstawowym problemem jest aktualny sposób przekazywania środków finansowych dla oddziałów terenowych TVP S.A. bez zobowiązania ośrodków do ich przeznaczenia na programy mniejszości. Bez takiej regulacji publiczne środki wykorzystywane mogą być na inne cele ośrodka. Jak zwykle w sytuacji trudności finansowych najbardziej pokrzywdzone są mniejszości" - brzmi przyjęta w środę opinia komisji.

Posłowie zaznaczyli, że "w dzisiejszych czasach obecność w mediach elektronicznych programów o mniejszościach i dla mniejszości jest warunkiem niezbędnym zachowania i rozwoju ich tożsamości".

Komisja przypomniała także, że mniejszości narodowe i etniczne w Polsce mają konstytucyjne prawo do zachowania i rozwoju własnego języka, obyczajów i tradycji oraz rozwoju własnej tożsamości kulturowej. Ustawa o rtv stanowi zaś, że do zadań publicznej radiofonii i telewizji, wynikających z realizacji misji, należy uwzględnianie potrzeb mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym (za taki polskie prawo uznaje język kaszubski).

Pod koniec stycznia komisja wysłuchała informacji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na temat nadawanych w latach 2008-2010 przez media publiczne programów dla mniejszości. Wynika z niej, że w regionalnych rozgłośniach Polskiego Radia liczba godzin audycji dla mniejszości spadła w latach 2008-2010 z 1948 do 1009. W 2008 r. najwięcej z nich powstało w Radiu dla Ciebie (1112 godzin). Podobnie było w roku 2009 (619), jednak już w roku kolejnym nie było ich w tej rozgłośni wcale. Najwięcej godzin audycji dla mniejszości w 2010 r. zrealizowało Radio Białystok - 260.

W programach regionalnych realizowanych przez oddziały terenowe TVP liczba godzin audycji dla mniejszości wzrosła w latach 2008-2010 ze 180 do 250. W 2010 r. najwięcej z nich powstało w ośrodku w Białymstoku - 71, w Opolu - 31, w Gdańsku - 29, w Olsztynie - 17 i w Katowicach - 14. Pozostałe 10 ośrodków poświęciło im po osiem godzin.

Polskie prawo za mniejszości narodowe uznaje mniejszość: białoruską, czeską, litewską, niemiecką, ormiańską, rosyjską, słowacką, ukraińską i żydowską, za mniejszości etniczne: karaimską, łemkowską, romską i tatarską; a za społeczność posługującą się językiem regionalnym - Kaszubów. Językiem regionalnym jest język kaszubski. Według informacji KRRiT media publiczne w latach 2008-2010 nie nadały jednak żadnej audycji dla mniejszości czeskiej, ormiańskiej, słowackiej i karaimskiej.

Stefan Pastuszka z KRRiT podkreślił wówczas, że bez systemowych zmian poboru abonamentu nie poprawi się finansowanie audycji telewizyjnych i radiowych dla mniejszości. Wyjaśnił też, że KRRiT - jako regulator rynku elektronicznego - nie może ustalać zasad realizacji przez media publiczne audycji dla mniejszości narodowych, bo ustawa o rtv usankcjonowała samodzielność programową nadawców.

Rzeczniczka KRRiT Katarzyna Twardowska powiedziała w środę PAP, że opinia komisji nie dotarła jeszcze do Krajowej Rady. Zaznaczyła jednocześnie, że na mocy ustawy o rtv nadawcy publiczni są zobowiązani do nadawania audycji dla mniejszości narodowych. Przypomniała równocześnie, że w tym roku - na mocy ubiegłorocznej noweli tej ustawy - KRRiT po raz pierwszy uzgodniła ze spółkami mediów publicznych plany finansowo-programowe, w których określono, ile i jakich audycji wymagających finansowania z abonamentu zamierzają one wyemitować. Dotyczy to także programów dla mniejszości, a spółki sprawozdania z wykonania tych planów przedstawiają Krajowej Radzie.

W ubiegłym roku z tytułu abonamentu media publiczne otrzymały 470 mln zł - o 67 mln zł mniej niż rok wcześniej. (PAP)

mca/ itm/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)