Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejmowa komisja za umorzeniem postępowania przeciwko członkom KRRiT

0
Podziel się:

Umorzenie postępowania dot. postawienia przed Trybunałem Stanu czterech z
pięciu członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zarekomendowała w środę sejmowa komisja
odpowiedzialności konstytucyjnej. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Sejm.

Umorzenie postępowania dot. postawienia przed Trybunałem Stanu czterech z pięciu członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zarekomendowała w środę sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Sejm.

"Komisja większością głosów podjęła uchwałę rekomendującą umorzenie postępowania ws. czterech z pięciu członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji" - poinformował PAP przewodniczący komisji Andrzej Halicki (PO). Dodał, że wniosek mniejszości złożyła Krystyna Pawłowicz (PiS).

Według wiceprzewodniczącego komisji Arkadiusza Mularczyka (SP) za umorzeniem postępowania głosowali posłowie PO, PSL i SLD. PiS i SP były przeciwko.

Mularczyk poinformował, że Solidarna Polska też rozważa złożenie wniosku mniejszości.

O postawienie przed Trybunałem Stanu czterech z pięciu członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wnioskowało PiS w związku z nieprzyznaniem fundacji Lux Veritatis - nadawcy TV Trwam - koncesji na nadawanie cyfrowe na multipleksie pierwszym.

Wniosek dotyczył przewodniczącego Krajowej Rady Jana Dworaka oraz Krzysztofa Lufta, Witolda Grabosia i Sławomira Rogowskiego; nie uwzględniał natomiast Stefana Pastuszki, który wstrzymał się od głosu, gdy KRRiT podejmowała decyzję w sprawie koncesji dla TV Trwam. Prace komisji, zamknięte dla mediów, miały charakter postępowania prokuratorskiego.

Jak wyjaśnił Halicki komisja badała, czy Krajowa Rada naruszyła artykuły konstytucyjne dotyczące stosowania zasad demokratycznego państwa prawa, naruszenia wolności słowa, niedyskryminowania podmiotów prawnych, w tym wypadku fundacji, a także niedyskryminowania społeczeństwa z tytułu poglądów politycznych.

"Delikt konstytucyjny nie miał miejsca, ponieważ dziś wiemy, że fundacja Lux Veritatis ma koncesję" - zaznaczył Halicki. Jego zdaniem przyznanie koncesji TV Trwam w drugim konkursie na zagospodarowanie pierwszego multipleksu stanowiło dla komisji "dodatkowy argument" za umorzeniem postępowania.

Według Halickiego "gdyby wcześniej dokumenty przygotowane były lepiej, gdyby przedstawiono gwarancje finansowe, gdyby podmiot starający się o koncesję wykazywał chęć współpracy z Krajową Radą, pewnie nie byłoby tego postępowania".

"Podmiot, który starał się o koncesję, po prostu nie dopełnił formalności. Dowód na to mamy również w postaci bardzo transparentnej, przygotowanej szczegółowo procedury (przez KRRiT - PAP), w której nie pojawił się żaden element nierówności czy dyskryminacji. Nie znaleźliśmy w tym postępowaniu najmniejszego dowodu na dyskryminację czy nierówność traktowania podmiotów" - tłumaczył przewodniczący komisji.

W opinii Mularczyka w komisji ws. postawienia członków KRRiT przed Trybunałem Stanu zadecydowała "czysta polityka" oraz "obrona interesów politycznych Platformy i jej nominantów, bo przecież pan Dworak, Luft i pozostali są nominantami prezydenta oraz klubu Platformy". "W tej sprawie nie wygrało prawo i ocena łamania przez KRRiT zasady wolności słowa, niedyskryminacji mediów i podmiotów gospodarczych" - powiedział.

Fundacja o. Tadeusza Rydzyka była jednym z 17 nadawców startujących w konkursie na cztery wolne miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym; Krajowa Rada rozstrzygnęła go w kwietniu 2011 r.

Wniosek Lux Veritatis został odrzucony, bo sytuacja finansowa fundacji nie zapewniała powodzenia przedsięwzięcia. Fundacja w minionych latach miała ujemne wyniki finansowe, które były pokrywane np. z darowizn.

Wstępny wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności przed TS czterech członków KRRiT PiS złożyło w 2012 r. W ocenie PiS KRRiT w trakcie procesu przyznawania koncesji dopuściła się dyskryminacji i nierównego traktowania podmiotów. Zarzuca też członkom Krajowej Rady naruszenie konstytucji, ustawy o radiofonii i telewizji, kodeksu postępowania administracyjnego oraz konwencji międzynarodowych.

TV Trwam wzięła udział także w drugim konkursie na nadawanie na pierwszym multipleksie kanału społeczno-religijnego. Krajowa Rada przyznała jej 5 lipca br. koncesję na nadawanie.

Zgodnie z ustawą o TS m.in. członkowie KRRiT ponoszą odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu za naruszenie konstytucji lub ustawy w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania. Wniosek w tej sprawie marszałkowi Sejmu może złożyć prezydent, grupa 115 posłów lub sejmowa komisja śledcza. Marszałek Sejmu kieruje następnie wniosek do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.

Po zakończeniu postępowania komisja przyjmuje sprawozdanie o wystąpieniu do Sejmu z wnioskiem o pociągnięcie osoby lub osób objętych wnioskiem do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu albo o umorzenie postępowania. Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu m.in. członków KRRiT Sejm podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. (PAP)

mce/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)