Notowania

wiadomości
01.12.2011 10:16

Sejmu wznowił posiedzenie; zajmie się projektem ustawy okołobudżetowej

Sejm wznowił w czwartek po godz. 10 swoje pierwsze posiedzenie. Posłowie mają uzupełnić skład Trybunału Stanu i wybrać skład komisji ds. służb specjalnych. Jeszcze w czwartek, już na kolejnym posiedzeniu, które rozpocznie się w południe, posłowie zajmą się projektem ustawy okołobudżetowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sejm wznowił w czwartek po godz. 10 swoje pierwsze posiedzenie. Posłowie mają uzupełnić skład Trybunału Stanu i wybrać skład komisji ds. służb specjalnych. Jeszcze w czwartek, już na kolejnym posiedzeniu, które rozpocznie się w południe, posłowie zajmą się projektem ustawy okołobudżetowej.

Komisja ds. służb specjalnych to ostatnia komisja, która została do powołania w Sejmie. Będzie liczyć dziewięciu członków (tak posłowie zdecydowali w miniony czwartek). Cztery miejsca mają przypaść PO, dwa - PiS i po jednym - PSL, SLD i Ruchowi Palikota. Nie będzie w niej przedstawicieli najmniejszego klubu Solidarnej Polski.

Klub PO zaproponował kandydatury Marka Biernackiego, Konstantego Miodowicza, Krzysztofa Brejzy i Elżbiety Radziszewskiej; PiS - Marka Opiołę i Beatę Mazurek; Ruch Palikota - Artura Dębskiego; PSL - Zbigniewa Sosnowskiego, a SLD - Stanisława Wziątka.

Wcześniej PiS zgłosiło kandydatury Mariusza Kamińskiego i Antoniego Macierewicza, ale został wobec nich zgłoszony sprzeciw na posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów.

Posłowie będą też głosować nad uzupełnieniem składu Trybunału Stanu, który musi zostać wybrany na inauguracyjnym posiedzeniu. Dwukrotnie w głosowaniu przepadła zaproponowana przez PiS kandydatura b. posła Karola Karskiego. W związku z tym PiS zgłosił mec. Andrzeja Grabińskiego, który zasiadał w Trybunale w poprzedniej kadencji. Z rekomendacji PiS do TS weszli już byli senatorzy Piotr Andrzejewski i Zbigniew Romaszewski.

Sejm poparł wcześniej wszystkie kandydatury zaproponowane przez kluby PO, Ruch Palikota, PSL, SLD i Solidarną Polskę.

Według planu, po zakończeniu inauguracyjnego posiedzenia, Sejm w czwartek o godz. 12 rozpocznie drugie posiedzenie. Posłowie zajmą się projektem ustawy okołobudżetowej. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez rząd projekt ustawy przewiduje podwyżkę akcyzy na olej napędowy i tytoń, a także likwidację tzw. lokat antybelkowych. Zamrożone mają być też wynagrodzenia w budżetówce, sędziów i prokuratorów.

Według CIR rozwiązania te uzupełniają plan finansowy państwa na 2012 r., którego jednym z najważniejszych celów jest zahamowanie szybkiego wzrostu długu publicznego, aby w 2012 r. nie został przekroczony drugi próg ostrożnościowy (55 proc.).

Rząd zdecydował także o ograniczeniu wysokości dotacji z budżetu państwa dla Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do 30 proc. wydatków Funduszu, przeznaczonych na dofinansowanie wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. Projekt zakłada także, że szkolenia, staże podyplomowe i rezydentury dla lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych będą w 2012 r. finansowane ze środków Funduszu Pracy.

W porządku obrad jest też wniosek klubu Solidarna Polska o odwołanie Wandy Nowickiej (Ruch Palikota) ze stanowiska wicemarszałka Sejmu.

Posłowie będą też zadawać przedstawicielom rządu pytania w sprawach bieżących i wysłuchają informacji bieżącej. (PAP)

hgt/ par/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz