Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sekretarz generalny NATO odwiedzi przed lizbońskim szczytem Rosję

0
Podziel się

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Anders Fogh
Rasmussen odwiedzi 5 listopada Moskwę, by rozmawiać o współpracy w Afganistanie i obronie
przeciwrakietowej na dwa tygodnie przed szczytem NATO z udziałem Rosji w Lizbonie - poinformował w
środę rzecznik NATO.

bEifZgMl

*Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Anders Fogh Rasmussen odwiedzi 5 listopada Moskwę, by rozmawiać o współpracy w Afganistanie i obronie przeciwrakietowej na dwa tygodnie przed szczytem NATO z udziałem Rosji w Lizbonie - poinformował w środę rzecznik NATO. *

Rasmussen spotka się z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem następnego dnia po rozmowach z brytyjskim premierem Davidem Cameronem w Londynie.

Jak oświadczył rzecznik James Appathurai, moskiewskie negocjacje będą dotyczyć zwiększenia dostaw zaopatrzenia do Afganistanu tranzytem przez Rosję, rozszerzenia prowadzonego przez Rosjan szkolenia specjalistów antynarkotykowych oraz postulatu sekretarza generalnego NATO, by Rosja dostarczyła wojskom afgańskim śmigłowce i przeszkoliła ich załogi. Ponadto poruszone zostaną kwestie współpracy w obronie przeciwrakietowej oraz przy zwalczaniu terroryzmu i piractwa. Przewiduje się także dokonanie przeglądu wyzwań w dziedzinie bezpieczeństwa.

bEifZgMn

Appathurai zaznaczył, że ewentualne wysłanie rosyjskich sił do Afganistanu, o czym wspominały niektóre doniesienia mediów, w ogóle nie wchodzi w grę. "Nie jest to coś, czego NATO szuka, czego Rosjanie by sobie życzyli ani czego żądaliby Afgańczycy; stawiając sprawę całkiem jasno: nie ma tego w porządku dnia" - powiedział.

Dodał, iż na razie nie ustalono, w jaki sposób sfinansuje się zakup rosyjskich śmigłowców dla Afganistanu, ale plan przewiduje nabycie do 21 maszyn. (PAP)

dmi/ mc/

7584098

bEifZgMO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)