Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sekretarz NATO zadzwonił z gratulacjami do Putina

0
Podziel się:

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zadzwonił do Władimira
Putina, by pogratulować mu powrotu na stanowisko prezydenta Rosji i wyrazić oczekiwanie na dalszą
współpracę i konstruktywny dialog, m.in. w kwestii tarczy antyrakietowej.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zadzwonił do Władimira Putina, by pogratulować mu powrotu na stanowisko prezydenta Rosji i wyrazić oczekiwanie na dalszą współpracę i konstruktywny dialog, m.in. w kwestii tarczy antyrakietowej.

W rozmowie telefonicznej, jak poinformował w czwartek serwis prasowy NATO, sekretarz generalny "podkreślił zaangażowanie NATO i własne co do współpracy z prezydentem-elektem w celu ustanowienia prawdziwego, strategicznego partnerstwa między NATO i Rosją, jak to uzgodniono na szczycie w Lizbonie w 2010 roku".

Wyraził też nadzieję na możliwy postęp we współpracy NATO-Rosja w zakresie obrony przeciwrakietowej, "gdyż taka współpraca przyniosłaby korzyści zarówno NATO jak i Rosji".

Ze swej strony "prezydent-elekt podkreślił swoje przywiązanie do dobrych, stabilnych relacji z NATO. Sekretarz generalny podziękował mu za uczciwość i konstruktywne podejście. Obaj zgodzili się na dwustronne spotkanie w niedalekiej przyszłości" - poinformowano w komunikacie NATO.

W tym roku obchodzona jest 10. rocznica powstania Rady NATO-Rosja, stworzonej jako stałe forum dyskusji we wszystkich kwestiach. Rasmussen, jak podkreślono w komunikacie, zwrócił uwagę na "wymierne sukcesy" współpracy NATO-Rosja w ostatniej dekadzie, jak współpraca w Afganistanie, zwalczanie handlu narkotykami i walka z piractwem morskim.

Projekt budowy tarczy antyrakietowej to zasadniczy punkt sporny między NATO a Rosją, która uważa tarczę za zagrożenie dla swego bezpieczeństwa. NATO zapewnia, że system nie jest wymierzony w Rosję.

W listopadzie 2011 roku prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zagroził, że w wypadku niekorzystnego dla Moskwy rozwoju sytuacji z budową tarczy antyrakietowej odstąpi ona od dalszych kroków w sferze rozbrojenia i kontroli zbrojeń.

Rosja żąda od NATO prawnie wiążących gwarancji, iż natowski system nie będzie skierowany przeciwko niej. Wcześniej żądała możliwości wspólnego podejmowania decyzji wraz z NATO, na co nie zgodziły się państwa Sojuszu.

Niewykluczone, że ostateczna decyzja dotycząca współpracy między NATO i Rosją w sprawie tarczy zostanie podjęta na szczycie NATO w maju w Chicago.

Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton zapewniła w grudniu, że brak porozumienia z Rosją nie powstrzyma USA przed rozmieszczeniem elementów tarczy antyrakietowej w Europie. Amerykański system obrony przeciwrakietowej, tzw. phased adaptive approach, jest bowiem główną częścią natowskiego systemu obrony przeciw rakietom balistycznym i dalekiego zasięgu.

Rasmussen deklarował natomiast, że współpraca z Rosją, którą proponuje NATO, przewiduje "ustanowienie dwóch wspólnie obsadzanych centrów, które mogą stworzyć np. podstawę do wymiany danych, przygotowań do wspólnych ćwiczeń lub wspólnej oceny ryzyka".

Przywódcy państw NATO zdecydowali o zbudowaniu systemu obrony wymierzonego w rakiety balistyczne na szczycie NATO w Lizbonie w listopadzie 2010 roku i zaprosili do współpracy Rosję. Przyjęta wtedy przez przywódców NATO i prezydenta Dmitrija Miedwiediewa deklaracja zobowiązywała obie strony do "zbadania możliwości" stworzenia wspólnego rosyjsko-natowskiego systemu obrony przeciwrakietowej(PAP)

icz/ jhp/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)