Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sekuła-Szmajdzińska: SLD apeluje do prezydenta o podpisanie ustawy ws. sądów

0
Podziel się:

Posłanka SLD Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska powiedziała PAP po wtorkowym
spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim, że apelowała, by podpisał on obywatelską ustawę o
okręgach sądowych. Według niej prezydent w środę ma ogłosić swoją decyzję w tej sprawie.

Posłanka SLD Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska powiedziała PAP po wtorkowym spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim, że apelowała, by podpisał on obywatelską ustawę o okręgach sądowych. Według niej prezydent w środę ma ogłosić swoją decyzję w tej sprawie.

Prezydent Bronisław Komorowski przeprowadził we wtorek konsultacje z klubami parlamentarnymi m.in. w sprawie sądów rejonowych. Z klubu Sojuszu z prezydentem spotkali się: Sekuła-Szmajdzińska i wiceszef klubu SLD Zbyszek Zaborowski.

"Rozmowa była bardzo rzeczowa. Apelowaliśmy do pana prezydenta, aby podpisał ustawę, którą Sejm przyjął. Stanowisko pana prezydenta nie jest jeszcze do końca jasne - powiedział nam, że jutro ogłosi oficjalnie, jaką podejmuje decyzję" - poinformowała PAP Sekuła-Szmajdzińska. Według niej jednak z faktu, że prezydent opracował własny projekt nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnych, można domniemywać, że Komorowski "nie jest skłonny zaakceptować" ustawy obywatelskiej.

Politycy SLD na razie nie mają zdania na temat propozycji prezydenta. "Myśmy się nie zapoznali jeszcze z projektem, który otrzymaliśmy. Można jedynie powiedzieć, że jakieś pole kompromisu zapewne by się znalazło, ale my dopiero zapoznamy się z tym projektem i wtedy będziemy mogli się wypowiedzieć" - zaznaczyła Sekuła-Szmajdzińska.

We wtorek prezydent spotkał się także z reprezentantami PO, PSL, Ruchu Palikota i Solidarnej Polski. W konsultacjach nie brali udziału przedstawiciele PiS.

Debata o zmianach w strukturze sądów rozgorzała wraz z reformą przeprowadzoną przez poprzedniego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Na mocy jego rozporządzenia od początku 2013 roku 79 najmniejszych sądów rejonowych stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek.

Reforma wywołała protesty środowiska sędziowskiego; krytykowała ją i opozycja, i koalicyjne PSL. Przygotowany został obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych - pilotowany w Sejmie przez PSL - który przywracał sądy zniesione na mocy reformy Gowina.

10 maja Sejm przyjął tę ustawę. Wyszczególnia wszystkie sądy istniejące do końca zeszłego roku wraz z ich okręgami. Każda zmiana struktury musiałaby w przyszłości następować w trybie nowelizacji ustawy tak, by minister nie mógł takich zmian dokonywać w drodze rozporządzenia.

6 czerwca Senat odrzucił ustawę głosami PO. Następnie Sejm bezwzględną większością głosów odrzucił stanowisko Senatu i ustawa trafiła do prezydenta. Może on ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent na decyzję w tej sprawie ma czas do 10 lipca. (PAP)

mkr/ eaw/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)