Notowania

konkurs
24.05.2010 13:54

Selekcja zgłoszeń do konkursu skrzypcowego Toruń 2010

29 młodych skrzypków z dziesięciu państw zgłosiło się do 2. edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Toruń 2010. Selekcji uczestników dokona jury pod kierownictwem Wandy Wiłkomirskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

29 młodych skrzypków z dziesięciu państw zgłosiło się do 2. edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Toruń 2010. Selekcji uczestników dokona jury pod kierownictwem Wandy Wiłkomirskiej.

"Do 30 kwietnia wpłynęło 29 zgłoszeń z 10 krajów. Teraz płyty będą przesłuchiwane przez panią profesor i już wkrótce będzie wiadomo, kto przeszedł eliminacje" - zapewnił dyrektor konkursu Michał Staśkiewicz.

  1. edycja Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego odbędzie się w ostatniej dekadzie listopada. Celem imprezy jest promocja młodych artystów (także za granicą - w ramach nagród pozaregulaminowych dla laureatów) oraz promowanie polskich kompozytorów (m.in. utwory Karola Szymanowskiego oraz - obowiązkowo - dowolny utwór polskiego kompozytora napisany w XX wieku).

"Pomysł, by przyjechać do tego pięknego miasta i przesłuchać nagrania, był mój, gdyż chciałam być przy selekcji. Zwykle robi ją ktoś inny, nie jury konkursu, a to nie zawsze słuszny układ, gdyż dobrze wiedzieć, jak jest poziom wszystkich chętnych" - podkreśliła Wanda Wiłkomirska.

Weryfikacji, na podstawie anonimowych ocen, dokona jury w składzie: prof. Wanda Wiłkomirska (przewodnicząca), prof. Aleksandr Andriejew (Rosja), prof. Marcin Baranowski (Polska), dyr. Christoph Mathias Mueller (Niemcy), prof. Tomotada Soh (Japonia), prof. Jan Stanienda (Polska) i dyr. Dima Tkachenko (Ukraina).

Do pierwszego etapu zakwalifikowanych zostanie 24 skrzypków, do etapu II - 12, do etapu III - 6. W etapie pierwszym każdy z uczestników wykona recital, a zaprezentowany repertuar będzie dowolnie wybrany przez uczestnika, lecz musi obowiązkowo zawierać jeden utwór polskiego kompozytora napisany w XX wieku.

Podczas etapu II skrzypkowie zaprezentują jedną z sonat na skrzypce i fortepian Beethovena oraz wybraną sonatę lub partitę na skrzypce solo Bacha. Finał, czyli etap III Konkursu, to wykonanie jednego z koncertów na skrzypce i orkiestrę

Koncerty finałowe zostaną wykonane z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Uczestnicy walczyć będą o nagrody łącznej wysokości 28 tys. euro oraz nagrody pozaregulaminowe w postaci koncertów i recitali w Polsce i Europie. (PAP)

olz/ hes/ jra/

Tagi: konkurs, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz