Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Semaszka: prezydenci Litwy i Polski nie rozmawiali o problemach

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania w ubiegłym tygodniu z
prezydent Litwy Dalią Grybauskaite nie akcentował kwestii spornych, m.in. problemów litewskich
Polaków - powiedział doradca litewskiej prezydent ds. polityki zagranicznej Darius Semaszka.

Prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania w ubiegłym tygodniu z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite nie akcentował kwestii spornych, m.in. problemów litewskich Polaków - powiedział doradca litewskiej prezydent ds. polityki zagranicznej Darius Semaszka.

Semaszka udzielił we wtorek wywiadu litewskiej rozgłośni Żiniu Radijas.

"Podczas spotkania prezydent Polski kierował się zasadą, iż należy koncentrować współpracę Polski i Litwy na tym, co nas łączy, a nie dzieli" - powiedział Semaszka zapytany, czy podczas spotkania w Wilnie były poruszane problemy polskiej mniejszości na Litwie.

Jak zaznaczył prezydenci rozmawiali głównie o współpracy gospodarczej obu krajów.

"Tendencje (rozwoju współpracy gospodarczej - PAP) są niezłe. Wzrasta liczba zarówno litewskich inwestycji w Polsce, jak też polskich na Litwie. Wzrasta integracja gospodarcza. (...) Polska jest bardzo ważnym partnerem gospodarczym Litwy" - powiedział doradca litewskiej prezydent.

Komentując realizację wspólnych projektów energetycznych, Semaszka podkreślił, że w tym przypadku nie należy mówić o "jakiejś opiece" ze strony Polski.

Zaznaczył, że "obie strony są w takim samym stopniu zainteresowane współpracą i realizacją konkretnych projektów", na przykład budową polsko-litewskiego mostu energetycznego.

Według Semaszki prezydenci rozmawiali też o litewsko-polsko-łotewsko-estońskim projekcie budowy elektrowni atomowej na Litwie i planach połączenia systemów energetycznych Litwy ze Szwecją.

Prezydent Komorowski gościł w Wilnie 16 lutego, w Dniu Odrodzenia Niepodległości Litwy.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mmp/ ap/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)