Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Seminarium Eurojust: zwalczanie narkotyków priorytetem

0
Podziel się:

Zwalczanie przemytu i handlu narkotykami należy do priorytetów Eurojust,
unijnej instytucji powołanej do usprawniania współpracy między sądami i prokuraturami państw
członkowskich - mówili uczestnicy seminarium strategicznego tej organizacji w Krakowie.

Zwalczanie przemytu i handlu narkotykami należy do priorytetów Eurojust, unijnej instytucji powołanej do usprawniania współpracy między sądami i prokuraturami państw członkowskich - mówili uczestnicy seminarium strategicznego tej organizacji w Krakowie.

Dwudniowe spotkanie, zorganizowane przez Eurojust we współpracy z Prokuraturą Generalną, odbywa się w ramach polskiej prezydencji. Uczestniczą w nim eksperci ze wszystkich państw członkowskich UE.

"Odkąd Eurojust działa, od 2001 roku, zwalczanie przestępczości narkotykowej znajduje się na czele naszych zadań. Od wielu lat jest to problem palący, a liczba podejmowanych spraw z roku na rok rośnie" - powiedziała wiceprzewodnicząca Eurojust Michele Coninsx podczas rozpoczętego w środę seminarium strategicznego na temat przemytu narkotyków.

Coninsx przypomniała, że w 2004 roku instytucja zajmowała się 77 sprawami związanymi z przemytem i handlem narkotykami. W 2009 roku było ich już 230, a w roku ubiegłym - 254.

"To wierzchołek góry lodowej, bo do Eurojust trafiają tylko niektóre sprawy narkotykowe, ale widzimy, że jest to coraz większy problem na poziomie europejskim" - powiedziała. Według niej priorytetem organizacji na najbliższe dwa lata będzie przerywanie szlaków przemytniczych kokainy i heroiny do Unii Europejskiej oraz likwidacja produkcji narkotyków syntetycznych.

Zastępca prokuratora generalnego Marzena Kowalska przypomniała, że jednym z priorytetów polskich organów ścigania, nie tylko w czasie trwania prezydencji, jest zdecydowane zwalczanie wszelkimi metodami handlu środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi, szczególnie narkotyków syntetycznych.

Podkreśliła niezwykle istotną rolę Eurojust, jako instytucji powołanej do usprawnienia międzynarodowej współpracy sądowej i prokuratorskiej w sprawach karnych.

Według niej dobrym przykładem takiej współpracy są tzw. śledztwa lustrzane, będące jedną z możliwości skutecznego prowadzenia postępowań przygotowawczych przez dwa państwa członkowskie, w sytuacji, gdy inne środki współpracy międzynarodowej z różnych powodów nie mogą być wykorzystane. Polska prokuratura - mówiła Kowalska - ma znakomite i godne zaprezentowania wyniki takiej współpracy z prokuraturą Szwecji.

Jak ocenił podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Grzegorz Wałejko, zwalczanie przemytu narkotyków to bardzo ważny przykład przeciwdziałania takiej działalności przestępczej, gdzie granice przestają odgrywać jakąkolwiek rolę.

"W tej dziedzinie stało się jasne, że w realiach Unii Europejskiej ścisła współpraca państw członkowskich nie może być elementem pobocznym, lecz nieraz staje się warunkiem koniecznym" - zaznaczył.

Przypomniał dane statystyczne Eurojust, zgodnie z którymi liczba spraw narkotykowych z roku na rok rośnie. Stanowią one największą część wszystkich spraw, którymi organizacja się zajmuje. Także dane polskiej policji wskazują na rosnącą liczbę przestępstw narkotykowych w naszym kraju. W 2010 roku w Polsce wszczęto blisko 21 tysięcy postępowań w tego typu sprawach, czyli o około 1,5 tysiąca więcej niż rok wcześniej. (PAP)

rgr/ malk/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)