Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Seminarium na temat edukacji w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego
Perspektywy i kierunki współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego, udział w niej szkolnictwa wyższego będą omawiać uczestnicy seminarium "Rola edukacji w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i instytucji demokratycznych w ramach Partnerstwa Wschodniego".

Seminarium zorganizowane zostanie w dniach 19 i 20 września w Wyższej Szkole Pedagogicznej TWP w Warszawie, na krótko przed Szczytem Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się pod koniec września.

"Droga wiodąca od państwa autorytarnego do demokracji jest trudna, może być też długa. Polska jest krajem, który przeszedł tę drogę. To wspaniałe, że teraz czuje się odpowiedzialna za pomoc krajom sąsiedzkim na Wschodzie w przejściu tej drogi, że pokazuje im, iż jest szansa na przejście takiej drogi" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Fundacji im. Heinricha Boella w Warszawie, Wolfgang Templin. Fundacja jest współorganizatorem seminarium.

Pierwszy dzień seminarium nazywany jest przez organizatorów "dniem politycznym". Wśród zabierających głos w tym dniu w debacie będą ambasadorowie państw należących do Partnerstwa Wschodniego i przedstawiciele polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. "Drugi dzień to będzie dzień organizacji pozarządowych" - powiedział doradca rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP Zbigniew Dąbrowski.

W pierwszym dniu po południu będzie m.in. mowa o perspektywach i kierunkach rozwoju szkolnictwa wyższego w ramach Partnerstwa Wschodniego. Poruszane będą zagadnienia z zakresu pozyskiwania środków na finansowanie edukacji, w tym wymiany kadry naukowej i studentów, szkoleń, staży, stypendiów. W drugim dniu będzie mowa m.in. o rozwoju instytucji demokratycznych, programach działania na rzecz organizacji pozarządowych oraz edukacji nieformalnej.

"Chcemy zwrócić uwagę na to, że budowa społeczeństwa demokratycznego wiedzie przez edukację. Tylko edukacja, ta szeroko rozumiana, zarówno edukacja formalna, jak i nieformalna, może zmienić świadomość społeczeństwa" - podkreślił Dąbrowski.

"Chcemy też zwrócić uwagę na problem stypendiów dla studentów z krajów Partnerstwa Wschodniego. Im więcej środków przeznaczanych na Partnerstwo przeznaczonych będzie na stypendia dla studentów z tych krajów, tym będzie lepiej. Społeczeństwo obywatelskie buduje się od dołu, przekazując idee demokratyczne jak największej liczbie osób" - tłumaczył.

Do udziału w seminarium zaproszono przedstawicieli uczelni oraz instytucji i organizacji zajmujących się szeroko rozumianą edukacją. Jak zaznaczył Dąbrowski, seminarium ma charakter otwarty i przyjść mogą na nie wszyscy zainteresowani tematyką.

Partnerstwo Wschodnie to pierwsza całościowa inicjatywa wprowadzona do systemu stosunków zewnętrznych Unii Europejskiej. Została zgłoszona przez Polskę i Szwecję. Ma na celu zbliżanie do Unii Europejskiej jej sześciu wschodnich sąsiadów: Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanu i Białorusi. Partnerstwo Wschodnie nie zakłada członkostwa sześciu postsowieckich krajów w UE. Przewiduje jednak ich stopniową i daleko idącą integrację z unijną polityką, gospodarką i prawem.

Partnerstwo Wschodnie jest jednym z priorytetów polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.

Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP istnieje od 1993 r. Jest jedną z najdłużej działających niepublicznych uczelni humanistycznych w Polsce. Kształci w kierunkach: pedagogika, socjologia, politologia, filologia angielska oraz praca socjalna. Zajęcia dydaktyczne prowadzi w siedmiu miastach Polski: Warszawie, Katowicach, Lublinie, Olsztynie, Szczecinie, Człuchowie i Wałbrzychu.

Fundacja im. Heinricha Boella (Heinrich Boell Stiftung) jest niemiecką fundacją polityczną, bliską partii Sojusz 90/Zieloni. Podstawowym zadaniem fundacji zarówno w Niemczech, jak i za granicą jest edukacja obywatelska i wspieranie zaangażowania społeczno-politycznego. (PAP)

dsr/ hes/

PAP
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.