Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senacki projekt uchwały o upamiętnieniu "Zawiszaków"

0
Podziel się:

Projekt uchwały w sprawie upamiętnienia 70. rocznicy powstania
"Zawiszaków", organizacji zrzeszającej najmłodszych członków Szarych Szeregów, przyjęła w środę
senacka Komisja Ustawodawcza.

Projekt uchwały w sprawie upamiętnienia 70. rocznicy powstania "Zawiszaków", organizacji zrzeszającej najmłodszych członków Szarych Szeregów, przyjęła w środę senacka Komisja Ustawodawcza.

W projekcie przypomniano historię powołania 27 września 1939 r. podziemnego harcerstwa, które przyjęło kryptonim Szare Szeregi i za główny cel uznało wychowanie młodzieży.

"Celem Szarych Szeregów nie była walka zbrojna, ale przede wszystkim minimalizowanie jej skutków w odniesieniu do młodzieży. Temu też służył podział 3 listopada 1942 r. Szarych Szeregów na trzy grupy wiekowe - +Zawiszacy+, +Bojowe Szkoły+ i +Grupy Szturmowe+" - mówił przedstawiciel wnioskodawców senator Kazimierz Wiatr (PiS), który jak zaznaczył, przedłożył projekt upamiętnienia na prośbę środowisk żyjących członków "Zawiszaków".

Ta najmłodsza grupa podziemnych harcerzy zrzeszała młodzież w wieku od 12 do 15 lat. Jak czytamy w projekcie uchwały, zadaniem Zawiszaków nie miała być walka z bronią w ręku, lecz służba pomocnicza w wywiadzie, łączności, kolportażu, pomoc medyczna, wsparcie formacji bojowych i ludności cywilnej, a przede wszystkim nauka umiejętności niezbędnych do odbudowy Polski po wojnie.

"Senat Rzeczpospolitej Polskiej, w 70. rocznicę powołania do służby +Zawiszy+ Szarych Szeregów, składa hołd tym najmłodszym żołnierzom Polski Podziemnej, harcerzom Szarych Szeregów, Hufców Polskich i z innych podziemnych organizacji - tym, którzy nie zawahali się w najtrudniejszych latach swego życia pełnić służbę ku chwale Rzeczypospolitej" - głosi projekt uchwały.

Komisja zaakceptowała treść projektu i skierowała go pod obrady parlamentu. (PAP)

akn/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)