Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat: Bez poprawek do noweli ustawy o pomocy społecznej

0
Podziel się:

Senat nie wprowadził w czwartek poprawek do noweli ustawy o pomocy
społecznej. Ma ona usprawnić udzielanie pomocy osobom potrzebującym oraz m.in. wprowadzić nowy typ
domu pomocy społecznej - dla osób z problemem alkoholowym.

Senat nie wprowadził w czwartek poprawek do noweli ustawy o pomocy społecznej. Ma ona usprawnić udzielanie pomocy osobom potrzebującym oraz m.in. wprowadzić nowy typ domu pomocy społecznej - dla osób z problemem alkoholowym.

Za wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek zagłosowało 79 senatorów. Dwoje było przeciw, a troje wstrzymało się od głosu.

Celem ustawy jest doprecyzowanie i uaktualnienie rozwiązań funkcjonujących w ustawie o pomocy społecznej, dostosowanie jej do wymogów innych ustaw, które weszły w życie w ostatnim czasie oraz wprowadzenie nowych przepisów usprawniających udzielanie pomocy. Projekt został przygotowany przez posłów z komisji.

O utworzenie nowego typu placówek wnosili dyrektorzy domów pomocy społecznej. Osoby z problemem alkoholowym miałyby być kierowane tam na 12 miesięcy z możliwością przedłużenia pobytu do 18 miesięcy.

Ustawa ma też doprecyzować regulacje dotyczące rodzinnego wywiadu środowiskowego - określa, w jakich sprawach oraz u jakich osób i rodzin przeprowadza się taki wywiad i co robić w sytuacji odmowy. Nowe przepisy mają umożliwić w takiej sytuacji wydanie decyzji odmawiającej przyznania świadczenia lub uchylenie decyzji w sprawie świadczenia z pomocy społecznej.

Zmiany mają także umożliwić wojewodzie zwiększenie dotacji dla powiatów prowadzących lub zlecających prowadzenie domów pomocy społecznej przeznaczonych dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Domy te z uwagi na niskie dochody własne z tytułu odpłatności za pobyt mają bardzo trudną sytuację finansową i uzyskanie większego wsparcia z budżetu poprawiłoby ich sytuację.

Ustawa ma także m.in. uporządkować kwestię uprawnienia do świadczeń dla osób, które odbywają karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, uprościć procedury wyliczania wysokości świadczeń w przypadku zbiegu uprawnień do zasiłku stałego z zasiłkiem okresowym, a także uzupełnić zakres dokumentów wymaganych przy ubieganiu się o świadczenia z pomocy społecznej.

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej trafi teraz do prezydenta, który może ją podpisać, zawetować albo skierować do Trybunału Konstytucyjnego. (PAP)

ral/ abr/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)