Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Senat: Komisja za określeniem nowego sposobu funkcjonowania PFRON

0
Podziel się:

O bezpośrednie podporządkowanie urzędu pełnomocnika ds. niepełnosprawnych
premierowi oraz nowe określenie zasad i formuły funkcjonowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji
Osób Niepełnosprawnych zwróci się do premiera senacka Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. W
środę komisja przyjęła stanowisko w tej sprawie.

*O bezpośrednie podporządkowanie urzędu pełnomocnika ds. niepełnosprawnych premierowi oraz nowe określenie zasad i formuły funkcjonowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zwróci się do premiera senacka Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. W środę komisja przyjęła stanowisko w tej sprawie. *

W 2012 roku PFRON przestanie istnieć jako samodzielny fundusz celowy. Pełnomocnik rządu ds. niepełnosprawnych Jarosław Duda podkreślał, że wówczas może istnieć jako jednostka posiadająca osobowość prawną bądź organ, który jest narzędziem pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych.

Prezes PFRON Wojciech Skiba zaznaczył, że obecnie samodzielność PFRON-u jest znacznie ograniczona, gdyż ponad 90 proc. środków, jakimi dysponuje fundusz, to tzw. wydatki sztywne, zaplanowane. "Tylko kilkaset milionów daje możliwość kreowania polityki, ściśle nadzorowanej przez Radę Nadzorczą PFRON" - powiedział Skiba. Jego zdaniem proponowane zmiany "nie polepszą sytuacji PFRON-u, ale mogą sparaliżować całkowicie działalność PFRON-u".

Tegoroczne przychody PFRON-u zaplanowano na poziomie 4,5 mld zł, z czego 3,5 mld zł stanowić mają wpłaty przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają wśród swoich pracowników odpowiedniej liczby osób niepełnosprawnych (6 proc.). Zdaniem Skiby wśród niekorzystnych rozwiązań nowelizacji ustawy o finansach publicznych jest m.in. brak jasnego określenia kompetencji, dotyczących PFRON, między ministrem pracy i polityki społecznej a pełnomocnikiem ds. niepełnosprawnych.

Nowe rozwiązania - jak powiedział Skiba - przewidują też odejście od postępowania dwuinstancyjnego w sferze dofinansowania do wynagrodzeń i ubezpieczeń społecznych, co jego zdaniem może powodować problemy związane z konstytucyjnością. Stanisław Kogut (PiS) podkreślał, że nie wyobraża sobie, by fundusz "nie miał osobowości prawnej". Apelował także o podporządkowanie urzędu pełnomocnika ds. niepełnosprawnych premierowi.

Mieczysław Augustyn (PO) zwrócił uwagę, że nowelizacja ustawy o finansach publicznych, przewidująca zmianę statusu PFRON-u, została opracowana bez konsultacji z partnerami społecznymi. W trakcie dyskusji za utrzymaniem odrębnej osobowości prawnej PFRON-u opowiadała się Zofia Żuk z BCC. Piotr Sarnecki z PKPP "Lewiatan" chciał utrzymania większego wpływu partnerów społecznych na PFRON.

Jerzy Szreter z Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Inwalidów i Spółdzielni Niewidomych zaznaczył, że w istnienie PFRON-u "wpisane jest samounicestwienie", gdyż - jak powiedział - zwiększenie zatrudnienia oznacza zmniejszenie środków na PFRON jakie płacą pracodawcy niezatrudniający wymaganego wskaźnika osób niepełnosprawnych.

Prezes Polskiego Związku Niewidomych Anna Woźniak-Szymańska opowiedziała się za podporządkowaniem urzędu pełnomocnika premierowi i utrzymywaniem osobowości prawnej PFRON-u.(PAP)

dom/ itm/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)