Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat: możliwość karania organizatorów strajku przez Rzecznika Praw Pacjenta budzi kontrowersje

0
Podziel się:

Zapis pozwalający Rzecznikowi Praw Pacjenta
na karanie organizatora strajku zorganizowanego wbrew przepisom
ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych budzi najwięcej
kontrowersji w ustawie wprowadzającej w życie ustawy zdrowotne, o
której w czwartek dyskutowali senatorowie.

Zapis pozwalający Rzecznikowi Praw Pacjenta na karanie organizatora strajku zorganizowanego wbrew przepisom ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych budzi najwięcej kontrowersji w ustawie wprowadzającej w życie ustawy zdrowotne, o której w czwartek dyskutowali senatorowie.

Ustawa zawiera przepisy wprowadzające ustawy: o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, o konsultantach medycznych oraz o akredytacji w ochronie zdrowia. Były one częścią pakietu sześciu projektów zdrowotnych autorstwa PO. W listopadzie podpisał je prezydent Lech Kaczyński, ale jednocześnie zawetował ustawy: o przekształceniu szpitali w spółki, o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej oraz ustawę wprowadzającą reformę. W grudniu weto prezydenta podtrzymał Sejm.

Jak podkreśla resort zdrowia, brak ustawy wprowadzającej powoduje duże problemy interpretacyjne dotyczące przepisów znajdujących się w trzech ustawach zdrowotnych. Dlatego rząd wniósł o pilne uchwalenie ustawy wprowadzającej. Zapisano w niej także terminy wejścia w życie ustaw, które podpisał prezydent.

W środę senacka Komisja Zdrowia zaproponowała cztery poprawki do ustawy, zgłoszone przez Janinę Fetlińską (PiS). Jedna z nich, to odrzucony wcześniej przez Sejm zapis, wykreślający możliwość nakładania przez Rzecznika Praw Pacjenta kar na organizatorów strajku. Kara - do 500 tys. zł - dotyczy naruszenia praw pacjenta w zakładzie opieki zdrowotnej; złamanie przepisów o rozwiązywaniu sporów musi zostać wcześniej stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu.

Władysław Sidorowicz (PO) zgłosił wniosek mniejszości, by przyjąć ustawę bez poprawek.

Wprowadzeniu poprawek przeciwny był także resort zdrowia.

"Prawo do protestu w służbie zdrowia powinno być objęte większymi rygorami niż w innych sektorach" - przekonywał Sidorowicz.

Zdaniem Fetlińskiej przepisy nie mogą zupełnie pozbawiać pracowników zoz-u prawa wyrażania niezadowolenia. "Prawa pacjentów są ważne, ale pracownicy również mają swoje prawa" - mówiła.

Fetlińska zaproponowała również, aby Rzecznik Praw Pacjenta składał sprawozdanie nie tylko przed Sejmem, ale również przed Senatem.

Pozostałe poprawki mają charakter legislacyjny.

Głosowanie nad poprawkami zaplanowane jest w czwartek po południu. (PAP)

akw/ ura/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)