Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat o odstąpieniu od ścigania za nieznaczną ilość narkotyków

0
Podziel się:

Senat w czwartek będzie głosował nad wnioskiem o odrzucenie noweli ustawy o
przeciwdziałaniu narkomanii oraz poprawką wykreślającą z niej zapis umożliwiający odstąpienie od
ścigania za posiadanie nieznacznej ilości narkotyków.

Senat w czwartek będzie głosował nad wnioskiem o odrzucenie noweli ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz poprawką wykreślającą z niej zapis umożliwiający odstąpienie od ścigania za posiadanie nieznacznej ilości narkotyków.

Wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona powtórzył w środę, że głównym celem noweli jest skuteczniejsze zwalczanie przestępczości narkotykowej. Chodzi o ściganie głównie dilerów wprowadzających narkotyki do obrotu, a nie o skazywanie osób uzależnionych, które posiadają na własny użytek nieznaczną ilość narkotyków - tłumaczył.

Podczas debaty w Senacie wiceminister wskazywał, że dotychczasowe przepisy powodowały, że większość skazanych w związku z narkotykami to ich konsumenci, zaś liczba skazywanych dilerów jest dużo mniejsza.

Senator Henryk Woźniak (PO) przywołał dane, według których koszty związane z karaniem za posiadanie małej ilości narkotyków przekraczają 80 mln zł rocznie. "To zamulanie, obciążanie wymiaru sprawiedliwości. W tej nowelizacji chodzi o coś więcej niż tylko kryminalizacja posiadania narkotyków. Chodzi o ochronę zdrowia szczególnie osób młodych" - powiedział Woźniak.

PiS chce odrzucenia nowelizacji ustawy w całości. Senator tego ugrupowania Stanisław Karczewski pytał, jak należy interpretować zapis o posiadaniu nieznacznej ilości środków odurzających. "To jest nie do sprawdzenia. Dilerzy w dalszym ciągu będą rozprowadzać narkotyki, mając przy sobie ich +nieznaczną+ ilość" - powiedział Karczewski.

Z kolei senator Stanisław Piotrowicz (PiS) uważa, że choć nowelizacja zawiera szereg pozytywnych rozwiązań, to jednak wśród nich są takie, które budzą uzasadniony niepokój, jak np. art. 62A. To właśnie według tego nowego przepisu, w pewnych okolicznościach prokurator, jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa, będzie mógł odstąpić od ścigania za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych. Chodzi o przypadek, gdy dana osoba posiada "nieznaczne" ilości narkotyków na własny użytek i nie jest dilerem.

W myśl nowelizacji, gdy osoba uzależniona podda się leczeniu, prokurator będzie mógł wobec niej zawiesić postępowanie, jeśli osobie tej nie zagraża kara wyższa niż do pięciu lat więzienia.

W przepisach podniesiono maksymalny wymiar możliwej kary za wprowadzenie do obrotu znacznej ilości środków odurzających z 10 do 12 lat więzienia. Natomiast za posiadanie znacznej ilości środków odurzających miałoby grozić do 10 lat więzienia, podczas gdy obecnie grozi za to do ośmiu lat.

Według noweli nie będzie można reklamować środków spożywczych lub tzw. dopalaczy poprzez sugerowanie, że posiadają one działanie podobne do substancji psychotropowych lub środków odurzających, a ich użycie, nawet niezgodne z przeznaczeniem, może powodować skutki takie jak wspomniane substancje i środki.

Z danych resortu zdrowia wynika, że w Polsce 100-130 tys. osób jest uzależnionych od narkotyków, a rocznie z tego powodu umiera ok. 300 osób.

Grzegorz Dyjak (PAP)

gdyj/ itm/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)