Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat ogłosił rok 2014 Rokiem Odrodzenia Senatu w Polsce

0
Podziel się:

Senat przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2014 Rokiem Odrodzenia Senatu w
Polsce. Historia polskiego Senatu jest chlubnym świadectwem ustawodawczej mądrości naszych przodków
i ciągłości państwa - zapisali w uchwale senatorowie.

Senat przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2014 Rokiem Odrodzenia Senatu w Polsce. Historia polskiego Senatu jest chlubnym świadectwem ustawodawczej mądrości naszych przodków i ciągłości państwa - zapisali w uchwale senatorowie.

"Każdy naród ma w swojej historii daty o wymiarze symbolu. Dla Polaków taką datą jest 4 czerwca 1989 roku. W tym dniu Polacy odrzucili obcy porządek komunistyczny, a narodom Europy Środkowo-Wschodniej otworzyli drogę do wolności i demokracji. Narzucony Polakom system obcej ideologii zlikwidował Senat, który był symbolem niepodległej Rzeczypospolitej" - napisali senatorowie w uchwale, przyjętej w środę niemal jednomyślnie. Dwóch senatorów wstrzymało się od głosu.

Podkreślili, że odrodzony w 1989 r. Senat był głosem Polaków, którzy od strajków sierpniowych i powstania Solidarności formułowali program "powrotu do europejskiej wspólnoty demokratycznych państw, zburzył mur dzielący Europę".

Uchwała przypomina zasługi Senatu w ostatnich 25 latach. "Odrodzony Senat nawiązał do hasła o stworzeniu Samorządnej Rzeczypospolitej, inicjując prace nad przywróceniem samorządu terytorialnego widzianego jako przejaw demokratyzacji, decentralizacji władzy i przekazywania jej w ręce obywateli i wspólnot terytorialnych. Przywracając pamięć historyczną o bohaterach walczących o wolną Polskę Senat wystąpił z inicjatywą ustawodawczą o uznanie za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego w latach 1944-1956" - czytamy w uchwale.

Senat - jak zaznaczyli senatorowie - przywrócił święto 3 Maja, upamiętniał wybitnych Polaków, a dzień 2 maja ustanowił Dniem Polonii i Polaków za Granicą. Ponadto nawiązując do tradycji II Rzeczypospolitej Senat objął opieką Polonię i Polaków żyjących poza granicami Polski i "wypełnił obowiązek wobec tych, którzy często nie z własnej woli znaleźli się poza granicami Macierzy". Senat podjął się również - jak głosi uchwała - "wykonywania wyroków Trybunału Konstytucyjnego i realizowania konstytucyjnego prawa do petycji, czyniąc to w poczuciu obowiązku kształtowania w społeczeństwie szacunku do prawa".

"Historia polskiego Senatu jest chlubnym świadectwem ustawodawczej mądrości naszych przodków i ciągłości państwa. Ostatnie 25 lat to także świadectwo zaangażowania odrodzonego Senatu w budowanie Rzeczypospolitej jako demokratycznego państwa prawa. Senat dumny z dokonań w minionym ćwierćwieczu był, jest i będzie zawsze wierny zasadzie, iż +dobro Ojczyzny najwyższym prawem+" - podkreślili w zakończeniu uchwały senatorowie. (PAP)

nno/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)