Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Senat poparł nowelizację ustawy o dostępie do informacji publicznej

0
Podziel się

Senat poparł we wtorek nowelizację ustawy o dostępie do informacji
publicznej, której podstawowym celem jest określenie sposobu uruchomienia i prowadzenia Centralnego
Repozytorium Informacji Publicznej (CRIP).

bEriHbrF

Senat poparł we wtorek nowelizację ustawy o dostępie do informacji publicznej, której podstawowym celem jest określenie sposobu uruchomienia i prowadzenia Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej (CRIP).

Za głosowało 57 senatorów, 24 było przeciwko, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Senat zaproponował do nowelizacji jedną poprawkę, która ujednolica terminologię.

bEriHbrH

Poprzednia nowelizacja ustawy o dostępie do informacji publicznej została uchwalona w 2011 r. Wprowadziła ona w życie nowy tryb dostępu do informacji publicznej - CRIP. Obecna nowela przewiduje możliwość skorzystania z już istniejących, autonomicznych repozytoriów zawierających informacje publiczne o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności w państwie i rozwoju społeczeństwa informacyjnego.

Nowelizacja ustawy nakłada na ministra administracji i cyfryzacji, który tworzy stronę główną Biuletynu Informacji Publicznej, obowiązek zapewnienia dostępu do informacji publicznych i możliwości przeszukiwania ich w Scentralizowanym Systemie Dostępu do Informacji Publicznej (SSDIP) z pozycji strony głównej BIP. Ze strony głównej BIP ma też być dostęp do CRIP, co ma umożliwić szybkie odnalezienie poszukiwanych informacji oraz łatwe przekierowanie do centralnego repozytorium.

Stworzenie repozytorium przewidziano w uchwalonej w 2011 r. nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej, autorstwa ówczesnego MSWiA. Do informacji, które powinny znaleźć się w tym zbiorze, resort zaliczał w szczególności: dane geograficzne, demograficzne, wyniki wyborów, dane o produkcji i zużyciu energii, informacje budżetowe i podatkowe, dotyczące działalności gospodarczej, ochrony i zanieczyszczenia środowiska, zdrowotne, prawne oraz edukacyjne. Ci, którzy chcieli wykorzystać tego typu dane dla własnych celów, mieli je znaleźć w jednym centralnym zasobie.

Nowela z 2011 r. wprowadziła do krajowego porządku prawnego unijną dyrektywę ws. ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego. Chodzi w niej o inne przeznaczenie informacji z organów publicznych niż to, dla którego dokumenty zostały pierwotnie utworzone.

bEriHbrN

Uruchomienie CRIP jest planowane na rok 2014.

Teraz nowelizacja ustawy wróci do Sejmu. (PAP)

akw/ malk/ as/

bEriHbsi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)