Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Senat poparł nowelizację ustawy żłobkowej

0
Podziel się:

Senat poparł w czwartek nowelizację ustawy o formach opieki nad dziećmi do
lat trzech, zwaną ustawą żłobkową, która m.in. zmienia zasady przyznawania dotacji na utworzenie i
prowadzenie żłobka oraz wprowadza zachęty do zatrudniania dziennych opiekunów.

Senat poparł w czwartek nowelizację ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, zwaną ustawą żłobkową, która m.in. zmienia zasady przyznawania dotacji na utworzenie i prowadzenie żłobka oraz wprowadza zachęty do zatrudniania dziennych opiekunów.

Za poparciem ustawy bez poprawek głosowało 55 senatorów, 30 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Nowela była zapowiadana przez premiera Donalda Tuska w tzw. drugim expose i jest częścią pakietu ustaw wychodzących naprzeciw potrzebom rodzin, który ma ułatwić godzenie pracy z życiem prywatnym. Ustawa weszła w życie w kwietniu 2011 r.; nowela jest odpowiedzią na najczęściej zgłaszane problemy przy realizacji ustawy. Wprowadza m.in. zmiany zasad przyznawania dofinansowania na tworzenie i utrzymywanie placówek opieki nad małymi dziećmi.

W myśl noweli dotację z budżetu na utworzenie bądź utrzymanie tego typu placówek będą mogły otrzymać nie tylko gminy, jak obecnie, ale także inne podmioty - osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Dotacja będzie mogła wynieść do 80 proc. kosztów (obecnie 50 proc.). Rozszerzony będzie też katalog podmiotów mogących zatrudniać dziennego opiekuna; obecnie może być zatrudniony tylko przez gminę na umowę zlecenie, a po nowelizacji będą mogły zatrudniać go również organizacje pozarządowe oraz prywatne podmioty.

Resort pracy i polityki społecznej liczy, że te zmiany przyczynią się do popularyzacji tej formy opieki, która jest najodpowiedniejsza dla najmłodszych dzieci, a także wygodna - zarówno dla osób, które się tej funkcji podejmują, jak i dla rodziców. Na razie jednak nie cieszy się dużym zainteresowaniem - wg MPiPS na koniec 2012 r. w całym kraju opiekunów dziennych było 30, mieli pod opieką ok. 80 dzieci.

W znowelizowanej ustawie nie znalazł się proponowany wcześniej przez rząd zapis o skróceniu z kwietnia 2014 r. do końca sierpnia tego roku okresu przejściowego na dostosowanie się prywatnych żłobków do wymogów wprowadzonych ustawą żłobkową. Zapis ten podczas prac nad projektem noweli wykreśliła sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny, ponieważ biuro legislacyjne zwracało uwagę, że zmiana ustalonych wcześniej zasad może być podstawą do zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego. MPiPS zgodziło się wówczas z taką argumentacją.

Zgodnie z informacjami resortu pracy, kiedy ustawa żłobkowa weszła w życie, liczba wszystkich miejsc w żłobkach i oddziałach żłobkowych w Polsce wynosiła niespełna 32 tys. Do końca 2012 r. przybyło ich ponad 9 tys. Ministerstwo szacuje, że w tym roku przybędzie 8,5 tys. miejsc. Jednak wciąż brakuje ok. 22 tys. miejsc w skali kraju.

Ustawa ułatwiła legalne zatrudnianie niań; wartość składek od minimalnego wynagrodzenia, które za nianie opłaca budżet państwa, to ok. 500 zł miesięcznie. Od października 2011 r., kiedy weszło w życie to rozwiązanie, do końca 2011 r. legalnie zatrudnionych niań było 3 tys., a już na koniec 2012 r. - ok. 9,5 tys.

Ustawa zawiera również zachęty do zakładania placówek opieki nad dziećmi przy zakładach pracy.(PAP)

akw/ malk/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)